Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv                              - Guldborgsund kommune

 
Forsiden
Arkivalier
Støvmiderne
Efterlysning
Arkivnyt
 
 
Intern
Medlemsliste
 

Rørbæk Skole 4. kl. 1950

Billedet er givet til Sakskøbing lokalhistoriske Arkiv af Erik Petersen

Send en mail til
webmaster@saxarkiv.dk
hvis du har oplysninger om personerne på billedet.

Husk at skrive i emnefeltet:
Rørbæk Skole 4. kl. 1950


Opdateret 28. december 2016
Række I: nr. 1 Kjeld Hansen
nr. 2 Ole Pipper
nr. 3 Frits Gundorp
nr. 4
Benny Christensen
nr. 5 Lis Rasmussen
nr. 6 Paula Jensen
nr. 7 Lis Suhr
nr. 8
Kirsten Stryger
Række II: nr. 1 Bent Jørgensen
nr. 2 Leila Knak
nr. 3
Conni Jørgensen
nr. 4
Else Jensen
nr. 5 Ole Larsen
nr. 6 Harry Sørensen
nr. 7 Flemming Brandt
nr. 8
Vinni Olsen
Række III: nr. 1 Kurt ?
nr. 2 Louis Hansen
nr. 3 Freddy Nielsen
nr. 4
Johan Jacobsen
nr. 5
Tommy Henriksen
nr. 6 Bent V. Jensen
nr. 7 Ulla Buxbom
nr. 8
Erik Petersen
Række IV nr. 1 Lis Nielsen
nr. 2 Sonja Ringsing
nr. 3
Sonja Hansen
nr. 4
Osvald Andersen
nr. 5 Inge Christensen (død)
nr. 6 Inge Holm Christensen
nr. 7 Palle Modig

Kilder: Række III nr. 8 Erik Petersen, Række III nr. 6 Bent V. Jensen, Række I nr. 8 Kirsten Stryger


Rørbæk Skole, postkort fra 1920'erne


Opdateret 28. december 2016

   

Række I

     
Række I nr. 1
Kjeld Hansen
Række I nr. 2
Ole Pipper
Række I nr. 3
Frits Gundorp
Række I nr. 4
Benny Christensen
Række I nr. 5
Lis Rasmussen
, hvis far havde Sakskøbing Dampmølle på Møllevej i Rørbæk, senere indrettet til  fritidsklubben "Møllen" og Sakskøbing Beredskabstjeneste, nu revet ned undtagen hovedbygningen, som stadig rummer ungdomsklubben
Række I nr. 6
Paula Jensen
 
       
Række I nr. 7
Lis Suhr
Række I nr. 8
Kirsten Stryger
 
       
   

Række II

     
Række II nr. 1
Bent Jørgensen
Række II nr. 2
Leila Knak
Række II nr. 3
Conni Jørgensen.
Flyttede til Anstaltvej. Husjomfru hos baron Otto på Oreby Mølle
 
Række II nr. 4
Else Jensen
Række II nr. 5
Ole Larsen
Række II nr. 6
Harry Sørensen
       
Række II nr. 7
Flemming Brandt
Række II nr. 8
Vinni Olsen
 
       
   

Række III

     
Række III nr. 1
Kurt ?
Række III nr. 2
Louis Hansen
Række III nr. 3
Freddy Nielsen
Række III nr. 4
Johan Jacobsen
Række III nr. 5
Tommy Henriksen
Række III nr. 6
Bent V. Jensen
 
       
Række III nr. 7
Ulla Buxbom
Række III nr. 8
Erik Petersen
 
       
   

Række IV

     
Række IV nr. 1
Lis Nielsen
Række IV nr. 2
Sonja Ringsing
Række IV nr. 3
Sonja Hansen
Række IV nr. 4
Osvald Andersen
Række IV nr. 5
Inge Christensen (død)
Række IV nr. 6
Inge Holm Christensen
         
Række IV nr. 7
Palle Modig
         

 

 
Fjelde Skole 1927
Frem Saks.
1918/19
Gymnastik-hold  1920
Hjelm Skole 1945
Hjelm Skole 1948
Hjelm Skole 1951
Hjelm Skole 1954
Kalø Skole 1903-04
Kalø Skole 1941
Kalø Skole 1952
Kalø Skole 1955
Kalø Skole 1958
Kalø Skole 1959
Nr. Radsted Skole 1925
Nr. Radsted Skole 1932
Majbølle Skole 1936
Majbølle Skole 1941
Majbølle Skole 1954
OrebySkole
1948-49
Rørbæk Skole 1932
Rørbæk Skole 1935
Rørbæk Skole 1938
Rørbæk Skole 1947
Rørbæk Skole 1949
Rørbæk Skole 1950
Rørbæk Skole 1954
Rørbæk Skole 1959
Borger-skolen 1938
Borger-skolen 1950
Borger-skolen 1953
Borger-skolen 1955
Saksk.priv,
Realsk.1947
Saksk.priv,
Realsk.1951
Sakskøbing Realsk.1953
Sakskøbing Realsk.1955
Sakskøbing Realsk.1958
Sakskøbing Realsk.1958
Soesmarke Skole 1912
Soesmarke Skole 1938
Soesmarke Skole 1941
Soesmarke Skole 1946
Soesmarke Skole 1950
Soesmarke Skole 1954
Soesmarke Skole 1957
Taars Skole 1955
Taars Skole 1958
Vigsnæs Skole 1941
Vigsnæs Skole 1947
Medlemsliste

 

 

Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv 
Juniorsgade 35, 4990 Sakskøbing
Telefon 54 70 56 04
post@saxarkiv.dk
Åbningstid: Torsdage kl. 15-18
- eller efter aftale
Lise Autzen, arkivformand
Ulla Petersen, arkivleder
Niels Nordby Christensen
webmaster@saxarkiv.dk
Copyright © 2008-17 
All rights reserved