Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv                              - Guldborgsund kommune

 
Forsiden
Arkivalier
Støvmiderne
Efterlysning
Arkivnyt
 
 
Intern
Medlemsliste
 

Sakskøbing Realskole, realklassen juni 1951

Billedet er forsynet med personnavne og udlånt juni 2012 af Række II nr. 7 Birgit Larsen, Sakskøbing

Send en mail til
webmaster@saxarkiv.dk
hvis du har oplysninger om personerne på billedet.

Husk at skrive i emnefeltet:
Sakskøbing Realskole, realklassen juni 1951

 

Række I: nr. 1 Preben Larsen
nr. 2 Sigrid Jørgensen
nr. 3
Per Ringtved
nr. 4 Ingeborg Hansen
nr. 5 Otto Nielsen
nr. 6 Else Korterup
nr. 7 Inger Lyhne
nr. 8 Birte Simonsen
nr. 9 Preben Gundorf Hansen
Række II: nr. 1 Poul Jacobsen
nr. 2 Aase Fleischer
nr. 3 Birgit Haakonsen
nr. 4 Aase Jørgensen
nr. 5 Hanne Thygesen
nr. 6 Ruth Jensen
nr. 7 Birgit Larsen

Opdateret 28. december 2016

    Række I      
Række I nr. 1
Preben Larsen, søn af bestyreren på Sakskøbing Savværk (nu Netto), Sakskøbing
 
Række I nr. 2
Sigrid Jørgensen, Lunden, Sakskøbing
Række I nr. 3
Per Ringtved, Mellemvang, Sakskøbing
Række I nr. 4
Ingeborg Hansen, datter af førstelæreren på Slemminge Skole
Række I nr. 5
Otto Nielsen - senere Otto Sneppen - Vilhelmsdal, Guldborg F.
Række I nr. 6
Else Korterup, Parkvej, Sakskøbing
     
Række I nr. 7
Inger Lyhne, Vestergade, Sakskøbing
Række I nr. 8
Birte Simonsen, Kalkbrænderivej, Sakskøbing
Række I nr. 9
Preben Gundorf Hansen, Frederikshåb, Møllevej, Sakskøbing
 
     
    Række II      
Række II nr. 1
Poul Jacobsen, Ll. Slemminge
Række II nr. 2
Aase Fleischer, Søndergade, Sakskøbing

Række II nr. 3
Birgit Haakonsen, Radsted Præstegård

Række II nr. 4
Aase Jørgensen, Guldborg Brugsforening
Række II nr. 5
Hanne Thygesen, Jernbanegade
Række II nr. 6
Ruth Jensen, Krungerup
         
Række II nr. 7
Birgit Larsen, datter af restauratør Rudolf Larsen, Torvet, Sakskøbing
         

 

 

Vestergade 21 rummede Sakskøbing (Private) Realskole
1888-1954. Arkivfoto

 

Vestergade 21 er i dag indrettet til lejligheder. Foto 14. oktober 2010, Niels Nordby Christensen

 

 
Fjelde Skole 1927
Frem Saks.
1918/19
Gymnastik-hold  1920
Hjelm Skole 1945
Hjelm Skole 1948
Hjelm Skole 1951
Hjelm Skole 1954
Kalø Skole 1903-04
Kalø Skole 1941
Kalø Skole 1952
Kalø Skole 1955
Kalø Skole 1958
Kalø Skole 1959
Nr. Radsted Skole 1925
Nr. Radsted Skole 1932
Majbølle Skole 1936
Majbølle Skole 1941
Majbølle Skole 1954
OrebySkole
1948-49
Rørbæk Skole 1932
Rørbæk Skole 1935
Rørbæk Skole 1938
Rørbæk Skole 1947
Rørbæk Skole 1949
Rørbæk Skole 1950
Rørbæk Skole 1954
Rørbæk Skole 1959
Borger-skolen 1938
Borger-skolen 1950
Borger-skolen 1953
Borger-skolen 1955
Saksk.priv,
Realsk.1947
Saksk.priv,
Realsk.1951
Sakskøbing Realsk.1953
Sakskøbing Realsk.1955
Sakskøbing Realsk.1958
Sakskøbing Realsk.1958
Soesmarke Skole 1912
Soesmarke Skole 1938
Soesmarke Skole 1941
Soesmarke Skole 1946
Soesmarke Skole 1950
Soesmarke Skole 1954
Soesmarke Skole 1957
Taars Skole 1955
Taars Skole 1958
Vigsnæs Skole 1941
Vigsnæs Skole 1947
Medlemsliste

 

 

Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv 
Juniorsgade 35, 4990 Sakskøbing
Telefon 54 70 56 04
post@saxarkiv.dk
Åbningstid: Torsdage kl. 15-18
- eller efter aftale
Lise Autzen, arkivformand
Ulla Petersen, arkivleder
Niels Nordby Christensen
webmaster@saxarkiv.dk
Copyright © 2008-17 
All rights reserved