Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv                              - Guldborgsund kommune

 
Forsiden
Arkivalier
Støvmiderne
Efterlysning
Arkivnyt
 
 
Intern
Medlemsliste
 

Borgerskolen, Sakskøbing sept. 1953, udsnit c
Panoramabilledet er opdelt i 4 udsnit. Klik på det udsnit, du vil se!

Billedet er givet til Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv af Lise Autzen august 2012

Send en mail til
webmaster@saxarkiv.dk
hvis du har oplysninger om personerne på billedet.

Husk at skrive i emnefeltet:
Borgerskolen, Sakskøbing sept. 1953
, udsnit c

 

Række I: nr. 1 Johnny Hansen
nr. 2 Erik Andersen?
nr. 3
? Stent
nr. 4
Jørgen Knudsen
nr. 5 Preben Hviid
nr. 6 Erik Rasmussen
nr. 7 Fritz Olsen
nr. 8
Henning Hansen
nr. 9
Arne Jørgensen
nr. 10
Række II: nr. 1
nr. 2 ? Olsen
nr. 3
Bente Christiansen
nr. 4
Birte Larsen
nr. 5 Kurt Hersom Hansen
nr. 6
nr. 7 Benny Roos
nr. 8
Poul Jensen
nr. 9
? Madsen
Række III: nr. 1 Torben Jürgensen
nr. 2 ?Børge Jensen
nr. 3 Klaus Koch
nr. 4
? Petersen
nr. 5
nr. 6 Niels Lundby
Række IV: nr. 1
nr. 2 Jens Andersen
nr. 3
Berrit Carlsen
nr. 4
Knud Jørgensen
Række V: nr. 1 Hans Thygesen
nr. 2 Birger Jørgensen
nr. 3

nr. 4

nr. 5 Niels Christiansen
nr. 6 Laurits Hansen
nr. 7 Jørgen Larsen
nr. 8
Knud Erik Rasmussen
Række VI: nr. 1 Ernst Rasmussen
nr. 2
Frank Jensen
nr. 3
Jørgen Jensen
nr. 4
Bjarne Rûdiger Kristiansen
nr. 5
Käthe Rasmussen
nr. 6 Lone Thaaning Steffensen
nr. 7 Birgit Hansen
nr. 8
Lis Christensen
nr. 9
Vinnie Hansen
nr. 10
Lotty Kilbæk
nr. 11
Torben Ryder
Række VII: nr. 1 Liselotte Lundby
nr. 2 Bodil Lyhne
nr. 3 Jytte Madsen
nr. 4
Annelise Nielsen

Opdateret 28. december 2016
Kilder: Udsnit d række VI nr. 4 Lise Autzen, udsnit b Række I nr. 10 Tony Holm Iversen, udsnit c række VII nr. 4 Annelise Wichmann, udsnit c Række III nr. 1 Torben Jürgensen, udsnit a Række VII nr. 3 Bodil Dalmeijer, udsnit b Række VII nr. 4 Annelis Lorenzen, nu Jensen samt Ebbe Funk, Leif Rørbøl, Line Carlsen og Jette Kilbæk

Opdateret 28. december 2016
    Række I      
Række I nr. 1
Johnny Hansen,
Skovvej

 
Række I nr. 2
Erik Andersen?, "Jeppe"
Juniorsgade/Torvet

 
Række I nr. 3
Stent Erik Hansen, søn af cykelhandler hj. af Søndergade og Nystedvej, arbejdede på Saksenhøj
 
Række I nr. 4
Jørgen Knudsen
Hotel du Nord, Brogade
 
Række I nr. 5
Preben Hviid
søn af repræsentant på Maribovej
 
Række I nr. 6
Erik Rasmussen, Skovvej
 
   
Række I nr. 7
Fritz Olsen
Kirkestræde
 
Række I nr. 8
Henning Hansen
Torvet

 
Række I nr. 9
Arne Jørgensen, Kastanievej
 
Række I nr. 10
 
   
    Række II      
Række II nr. 1
 
Række II nr. 2
? Olsen, Nystedvej
 
Række II nr. 3
Bente Christiansen, Maribovej
Række II nr. 4
Birte Larsen, Anstaltsvej, faderen arbejdede på Dammann

 
Række II nr. 5
Kurt Hersom Hansen, Maribovej, bror til udsnit b Række V nr. 3
Hanne Hersom Hansen, faderen murer

 
Række II nr. 6
 
     
Række II nr. 7
Benny Roos, Birkevej, giftede sig med naboens datter, Manni Broszka udsnit a Række
VII nr. 2 og flyttede til Sverige
 
Række II nr. 8
Poul Jensen, Anstaltsvej, bror til udsnit b Række
V nr. 4 Bodil Jensen, søn af politibetjent HP Jensen
 
Række II nr. 9
? Madsen, Torvegade, søn af Gerda Madsen, Schous Sæbehus

 
     
    Række III      
Række III nr. 1
Torben Jürgensen, Torvegade, forældrene drev blomsterforretningen Belle Fleur. Har deltaget i forskning i Danmark og Grønland samt undervist på videregående udd., fagkonsulent for undervisningsmini-steriet, inspektør for bygge og anlægsudd. i Grønland, lidt forfatter. Har boet i Sisimiut, Grønland.
Nu bosat i Gadstrup.
 
Række III nr. 2
?Børge Jensen
Række III nr. 3
Klaus Koch, Parkvej, faderen sagfører Koch, uddannet jurist
Række III nr. 4
? Petersen, Lindevej, faderen var snedker hos murermester Topp

 
Række III nr. 5
 
Række III nr. 6
Niels Lundby, bror til Række
VII nr. 1 Liselotte Lundby, søn af skoleinspektør Niels Vagn Lundby, boede på Borgerskolen
    Række IV      
   
Række IV nr. 1
 
Række IV nr. 2
Jens Andersen
Sakskøbing Mejeri

 
Række IV nr. 3
Berrit Carlsen, Anstaltsvej, faderen mekaniker Evald Carlsen, moderen syerske Ingrid Carlsen
 
Række IV nr. 4
Knud Jørgensen, Søndergade, bror til udsnit b Række
VII nr. 3 Bodil Jørgensen, søn af vin- og tobakshandler T.H. Jørgensen
 
   
    Række V      
Række V nr. 1
Hans Thygesen, Jernbanegade, faderen overlæge på sygehuset, uddannet blikkenslager

 
Række V nr. 2
Birger Jørgensen, Anstaltsvej
Række V nr. 3
 
Række V nr. 4
 
Række V nr. 5
Niels Christiansen, søn af Agnete og Jacob Christiansen, Skovvej
Række V nr. 6
Laurits Hansen, Vestergade, faderen drev Vesterled Blomster og Gartneri

 
       
Række V nr. 7
Jørgen Larsen, Søndervang
Række V nr. 8
Knud Erik Rasmussen, Lindebo på Maribovej, uddannet i Landmandsbanken og fortsatte i Danske Bank, Sakskøbing afd.

 
       
    Række VI      
Række VI nr. 1
Ernst Rasmussen, Skovvej
Række VI nr. 2
Frank Jensen
. Fætter til udsnit b Række I nr. 10 Tony Holm Iversen. Død i Sverige
 
Række VI nr. 3
Jørgen Jensen, Parkvej
 
Række VI nr. 4
Bjarne Rûdiger Kristiansen, Vestervang, søn af skibsmægler Erik Kristiansen, uddannet arkitekt

 
Række VI nr. 5
Käthe Rasmussen,
boende Lindevej

 
Række VI nr. 6
Lone Thaaning Steffensen, Søndervang, datter af boghandler Thaaning Steffensen, uddannet lærer, nu Thaaning Pedersen bor i Holeby
 
 
Række VI nr. 7
Birgit Hansen, Birkevej, uddannet plejeassistent og ansat på Saxenhøj

 
Række VI nr. 8
Lis Christensen, Akacievej
Række VI nr. 9
Vinnie Hansen, Juniorsgade, datter af blikkenslager Tage Hansen, kusine til Række
VI nr. 7
Birgit Hansen

 
Række VI nr. 10
Lotty Kilbæk, søster til udsnit b Række
V nr. 1 Ulla Kilbæk og udsnit d Række I nr. 1 Johnny Kilbæk, Juniorsgade
Række VI nr. 11
Torben Ryder, Vestervang, forældrene drev dametøjsforr. Ryder på Torvet. Uddannet ingeniør og ansat som stadsingeniør i Rødby

 
 
    Række VII      
   
Række VII nr. 1
Liselotte Lundby, nu Liselotte Stage, søster til Række III nr. 6 Niels Lundby, datter af skoleinspektør Niels Vagn Lundby, boede på Borgerskolen
Række VII nr. 2
Bodil Lyhne, Vestergade, nu Bodil Hansen, datter af herreekviperings-handler Jens Lyhne Nielsen
Række VII nr. 3
Jytte Madsen, Maribovej, nu Jytte Hansen, faderen vognmand Helmand Madsen
Række VII nr. 4
Annelise Nielsen, Juniorsgade 1, nu Annelise Wichmann, datter af slagtermester Richard Nielsen
   

 

 
Fjelde Skole 1927
Frem Saks.
1918/19
Gymnastik-hold  1920
Hjelm Skole 1945
Hjelm Skole 1948
Hjelm Skole 1951
Hjelm Skole 1954
Kalø Skole 1903-04
Kalø Skole 1941
Kalø Skole 1952
Kalø Skole 1955
Kalø Skole 1958
Kalø Skole 1959
Nr. Radsted Skole 1925
Nr. Radsted Skole 1932
Majbølle Skole 1936
Majbølle Skole 1941
Majbølle Skole 1954
OrebySkole
1948-49
Rørbæk Skole 1932
Rørbæk Skole 1935
Rørbæk Skole 1938
Rørbæk Skole 1947
Rørbæk Skole 1949
Rørbæk Skole 1950
Rørbæk Skole 1954
Rørbæk Skole 1959
Borger-skolen 1938
Borger-skolen 1950
Borger-skolen 1953
Borger-skolen 1955
Saksk.priv,
Realsk.1947
Saksk.priv,
Realsk.1951
Sakskøbing Realsk.1953
Sakskøbing Realsk.1955
Sakskøbing Realsk.1958
Sakskøbing Realsk.1958
Soesmarke Skole 1912
Soesmarke Skole 1938
Soesmarke Skole 1941
Soesmarke Skole 1946
Soesmarke Skole 1950
Soesmarke Skole 1954
Soesmarke Skole 1957
Taars Skole 1955
Taars Skole 1958
Vigsnæs Skole 1941
Vigsnæs Skole 1947
Medlemsliste

 

 

Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv 
Juniorsgade 35, 4990 Sakskøbing
Telefon 54 70 56 04
post@saxarkiv.dk
Åbningstid: Torsdage kl. 15-18
- eller efter aftale
Lise Autzen, arkivformand
Ulla Petersen, arkivleder
Niels Nordby Christensen
webmaster@saxarkiv.dk
Copyright © 2008-2018 
All rights reserved