Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv                              - Guldborgsund kommune

 
Forsiden
Arkivalier
Støvmiderne
Efterlysning
Arkivnyt
 
 
Intern
Medlemsliste
 

Vigsnæs Skole 1941

Billedet er givet til Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv i juli 2013 af Arne Rubæk, Guldborg

Send en mail til
webmaster@saxarkiv.dk
hvis du har oplysninger om personerne på billedet.

Husk at skrive i emnefeltet:
Vigsnæs Skole 1941

 
Række I: nr. 1 Gunnar Pedersen
nr. 2 Jørgen Andersen Skov
nr. 3 Gunnar Rasmus Hansen
nr. 4
Erling Andersen
nr. 5 Keld Møller Pedersen
nr. 6 Knud Andersen Skov
nr. 7 Peter Hansen
nr. 8
Bent Nymand Christensen
nr. 9
Magnus Johansen
Række II: nr. 1 Jytte Hermann Hansen
nr. 2 Grethe Annelise Holm
nr. 3
Anne Møller
nr. 4
Grethe Tambour
nr. 5 Karen Margrethe Jensen
nr. 6 Eva Hermann Hansen
nr. 7 Inger Elisabeth Geertsen
nr. 8
Birgit Pawlik Olsen
nr. 9
Kirsten Margrethe Jensen
nr. 10
Elinor Johansen
nr. 11 lærervikar
Række III: nr. 1 Inge Grethe Jacobsen
nr. 2 Elna Gudrun Jensen
nr. 3 Maja Grethe Andersen
nr. 4
Rita Holm
nr. 5 Else Margit Sloth Rasmussen
nr. 6 Karen Doris Hansen
nr. 7 Bente Mona Lise Larsen
nr. 8
Lilli Andersen
nr. 9
Inge Vera Sloth Rasmussen
nr. 10
Astrid Edle Tambour Johansen
nr. 11
Vera Margit Jensen
Række IV: nr. 1 Leif Andersen
nr. 2 Arne Nymand Christensen
nr. 3
Svend Andersen Skov
nr. 4
Arne Bent Rubæk
nr. 5 Hans Jørgen Brandt Hansen
nr. 6 Håkon Pawlik Olsen
nr. 7 Frede Pedersen
nr. 8
John Johansen

Opdateret 15. januar 2017

Kilder: Række IV nr. 4 Arne Rubæk

Vigsnæs Skole bygget 1922. Uddrag af postkort fra 1920'erne?

Opdateret 15. januar 2017
    Række I      
Række I nr. 1
Gunnar Pedersen, f. 1931, bror til Række IV nr. 7 Frede Pedersen, søn af arbejdsmand Alfred Pedersen og Anna Mary Larsen, Vigsnæs
Række I nr. 2
Jørgen Andersen Skov, f. 1930, bror til Række I nr. 6 Knud Andersen Skov og Række IV nr. 3
Svend Andersen Skov, søn af vognmand Kaj Andersen Skov og Gerda Othilie Jensen, Vigsnæs
 
Række I nr. 3
Gunnar Rasmus Hansen, f. 1930, søn af arbejdsmand Hans Peter Chr. Hansen og Hansine Karoline Rasmine Olsen, Vigsnæs
Række I nr. 4
Erling Andersen
Række I nr. 5
Keld Møller Pedersen, f. 1929, søn af parcellist Peder Pedersen og Karen Margrethe Christiansen, Vestermark

 

Række I nr. 6
Knud Andersen Skov, f. 1931, bror til Række I nr. 2 Jørgen Andersen Skov og Række IV nr. 3 Svend Andersen Skov, søn af vognmand Kaj Andersen Skov og Gerda Othilie Jensen, Vigsnæs
     
Række I nr. 7
Peter Hansen, f. 1929, bror til Række III nr. 6 Karen Doris Hansen, søn af arbejdsmand Thorvald Christian Hansen og Emma Rasmine Rasmussen, boede i fattighuset ved kirken

 

Række I nr. 8
Bent Teddy Nymand Christensen, f. 1930, bror til Række IV nr. 2 Arne Nymand Christensen, søn af arbejdsmand Søren Nymand Christensen og Thyra Valborg Meincke, Vigsnæs
 
Række I nr. 9
Magnus Johansen, f. 1931, søn af statshusmand Jørgen Anton Johansen og Helena Czanieska, Vigsnæs
 
     
    Række II      
Række II nr. 1
Karen Jytte Hermann Hansen, f. 1928, søster til Række II nr. 6
Eva Hermann Hansen, datter af  parcellist Ove Hermann Hansen og Karen Vilhelmine Andersen, Vigsnæs
 
Række II nr. 2
Grethe Annelise Holm, f. 1930, søster til Række III nr. 4
Rita Holm, datter af smed Laurits Andersen Holm og Jensine Karoline Pedersen, Vigsnæs
 
Række II nr. 3
Anne Møller
Række II nr. 4
Grethe Tambour, f 1928, datter af husmand Ludvig Albert Rasmussen Tambour og Karen Dorthea Marie Nielsen, Vestermark
Række II nr. 5
Karen Margrethe Jensen, f. 1928, datter af arbejdsmand Jens Georg Valdemar Jensen og Martha Marie Laurine Christiansen, Vigsnæs
Række II nr. 6
Eva Hermann Hansen, f. 1929, søster til Række II nr. 1 Jytte Hermann Hansen, datter af  parcellist Ove Hermann Hansen og Karen Vilhelmine Andersen, Vigsnæs
 
Række II nr. 7
Inger Elisabeth Geertsen, f. 1930, datter af  fodermester Hans E. Geertsen og Margrethe Vilhelmine Marie Petersen, Kaløvej over for roepladsen, gift med Karlis Sulcs i England. Begge bosat Skovvej 27 Guldborg (nu Bøgevej) fra 1958
 
Række II nr. 8
Birgit Pawlik Olsen, f. 1931, søster til Række IV nr. 6 Håkon Pawlik Olsen, datter af gårdejer Bernhard Olsen og Anna Elisabeth Pawlik, Vigsnæs,
Række II nr. 9
Kirsten Margrethe Jensen, f. 1929, datter af arbejdsmand Leon Laurits Jensen og Anna Kamilla Frederiksen, Vigsnæs
Række II nr. 10
Elinor Johansen, f. 1928, søster til Række IV nr. 8 John Johansen, datter af arbejdsmand Johan Kristian Johansen og Emma Viola Pedersen, Vigsnæs
Række II nr. 11
lærervikar
 
    Række III      
Række III nr. 1
Inge Grethe Jacobsen, f. 1931, datter af landmand Poul Julius Jakobsen og Karen Margrethe Jensen Lollike, Vigsnæsvej 74. Bor i dag Vigsnæsvej 69
 
Række III nr. 2
Elna Gudrun Jensen, f. 1932, datter af fisker Christian Carl Alfred Jensen og Rasmine Edvardine Elisabeth Christensen, Vigsnæs
Række III nr. 3
Maja Grethe Andersen, f. 1932, datter af parcellist Hans Arnold Andersen og Asta Bolette Kirstine Pedersen, Vigsnæs
Række III nr. 4
Rita Holm, f. 1932, søster til Række
II nr. 2 Grethe Annelise Holm, datter af smed Laurits Andersen Holm og Jensine Karoline Pedersen, Vigsnæs
Række III nr. 5
Else Margit Sloth Rasmussen, f. 1933, søster til Række
III nr. 9 Inge Vera Sloth Rasmussen, datter af statshusmand Svend Ejnar Sloth Rasmussen og Kirsten Margrethe Sofie Larsen, Vigsnæs
 
Række III nr. 6
Karen Doris Hansen, f. 1932, søster til Række
I nr. 7 Peter Hansen, datter af arbejdsmand Thorvald Christian Hansen og Emma Rasmine Rasmussen, boede i fattighuset ved kirken
 
 
Række III nr. 7
Bente Mona Lise Larsen, f. 1933, datter af arbejdsmand Niels Christian Larsen og Elisa Boline Pedersen, Vigsnæs
 
Række III nr. 8
Lilli Andersen, f. 1934, søster til Række
IV nr. 1 Leif Andersen, datter af arbejdsmand Harry Andersen og Olga Alvilda Pedersen, Vigsnæs.
Række III nr. 9
Inge Vera Sloth Rasmussen, f. 1934, søster til Række
III nr. 5 Else Margit Sloth Rasmussen, datter af statshusmand Svend Ejnar Sloth Rasmussen og Kirsten Margrethe Sofie Larsen, Vigsnæs
 
Række III nr. 10
Astrid Edle Tambour Johansen, f. 1932, datter af landmand Johannes Frederik Johansen og Gerda Thea Rasmussen Tambour, Vestermark
Række III nr. 11
Vera Margit Jensen, f. 1934, datter af fisker Christian Carl Alfred Jensen og Rasmine Edvardine Elisabeth Christensen, Vestermark
 
    Række IV      
Række IV nr. 1
Leif Andersen, f. 1933, bror til Række
III nr. 8 Lilli Andersen, søn af arbejdsmand Harry Andersen og Olga Alida Pedersen, Vigsnæs. Bor nu i Sydney, Australien
Række IV nr. 2
Arne Nymand Christensen, f. 1931, bror til Række
I nr. 8
Bent Teddy Nymand Christensen, søn af arbejdsmand Søren Nymand Christensen og Thyra Valborg Meincke, Vigsnæs. Bor nu i Nykøbing F.
 
Række IV nr. 3
Svend Andersen Skov, f. 1932, bror til Række
I nr. 2 Jørgen Andersen Skov og Række I nr. 6 Knud Andersen Skov, søn af statshusmand Kaj Emil Andersen Skov og Gerda Othilie Jensen, Vigsnæs,
 
Række IV nr. 4
Arne Bent Rubæk, f. 1933, søn af gårdejer Johannes Rubæk og Valborg Kristine Kristensen, Vigsnæsvej
 
Række IV nr. 5
Hans Jørgen Brandt Hansen, f. 1932, søn af gårdejer og  sognefoged Hans Richardt Hansen og Anna Larsine Rasmussen. Bor nu
på Kaløvej i Vigsnæs
 
Række IV nr. 6
Håkon Pawlik Olsen
, f. 1934, bror til Række II nr. 8 Birgit Pawlik Olsen, søn af gårdejer Bernhard Olsen og Anna Elisabeth Pawlik, Vigsnæs,
       
Række IV nr. 7
Frede Pedersen, f. 1933, bror til Række
I nr. 1 Gunnar Pedersen, søn af fodermester Alfred Pedersen og Anna Mary Larsen, Vigsnæs. Bor nu i København
Række IV nr. 8
John Johansen, f. 1933, bror til Række
II nr. 10 Elinor Johansen, søn af arbejdsmand Johan Christian Johansen og Emma Viola Petersen, Havmosevej, Vigsnæs
       

 

 
Fjelde Skole 1927
Frem Saks.
1918/19
Gymnastik-hold  1920
Hjelm Skole 1945
Hjelm Skole 1948
Hjelm Skole 1951
Hjelm Skole 1954
Kalø Skole 1903-04
Kalø Skole 1941
Kalø Skole 1952
Kalø Skole 1955
Kalø Skole 1958
Kalø Skole 1959
Nr. Radsted Skole 1925
Nr. Radsted Skole 1932
Majbølle Skole 1936
Majbølle Skole 1941
Majbølle Skole 1954
OrebySkole
1948-49
Rørbæk Skole 1932
Rørbæk Skole 1935
Rørbæk Skole 1938
Rørbæk Skole 1947
Rørbæk Skole 1949
Rørbæk Skole 1950
Rørbæk Skole 1954
Rørbæk Skole 1959
Borger-skolen 1938
Borger-skolen 1950
Borger-skolen 1953
Borger-skolen 1955
Saksk.priv,
Realsk.1947
Saksk.priv,
Realsk.1951
Sakskøbing Realsk.1953
Sakskøbing Realsk.1955
Sakskøbing Realsk.1958
Sakskøbing Realsk.1958
Soesmarke Skole 1912
Soesmarke Skole 1938
Soesmarke Skole 1941
Soesmarke Skole 1946
Soesmarke Skole 1950
Soesmarke Skole 1954
Soesmarke Skole 1957
Taars Skole 1955
Taars Skole 1958
Vigsnæs Skole 1941
Vigsnæs Skole 1947
Medlemsliste

 

 

Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv 
Juniorsgade 35, 4990 Sakskøbing
Telefon 54 70 56 04
post@saxarkiv.dk
Åbningstid: Torsdage kl. 15-18
- eller efter aftale
Lise Autzen, arkivformand
Ulla Petersen, arkivleder
Niels Nordby Christensen
webmaster@saxarkiv.dk
Copyright © 2008-17 
All rights reserved