Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv                              - Guldborgsund kommune

 
Forsiden
Arkivalier
Støvmiderne
Efterlysning
Arkivnyt
 
 
Intern
Medlemsliste
 

Vigsnæs Skole 1947

Billedet er givet til Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv i juli 2013 af Arne Rubæk, Guldborg

Send en mail til
webmaster@saxarkiv.dk
hvis du har oplysninger om personerne på billedet.

Husk at skrive i emnefeltet:
Vigsnæs Skole 1947

 
Række I: nr. 1 Verner Nymann Christensen
nr. 2 Arne Bent Rubæk
nr. 3 John Johansen
nr. 4
Håkon Pawlik Olsen
nr. 5 Vera Margit Jensen
nr. 6 Karna Jensen
Række II: nr. 1 Else Karen Pedersen
nr. 2
nr. 3
Kirsten Holm Hansen
nr. 4
Harriet Andersen
nr. 5 Lilli Andersen
nr. 6 Una Margrethe Pedersen
Række III: nr. 1 Svend Petersen
nr. 2 Leif Hansen
nr. 3 Knud Erling Andersen
nr. 4
Poul Larsen
nr. 5 Ruben Tommy Krøll Rasmussen
nr. 6
nr. 7
nr. 8
Ole Peder Brandt Hansen
nr. 9
Hans Holm Hansen
nr. 10
Per Jensen
nr. 11
Arne Madsen Jensen
nr. 12
Knud Erik Harms  Rasmussen
nr. 13
Lærer Holger Jensen
Række IV: nr. 1 Erik Helweg Lise
nr. 2 Knud Erik Tambour Johansen
nr. 3

nr. 4
Helen Holm Hansen
nr. 5 Mona Rasmussen
nr. 6 Herdis Annelise Andersen
nr. 7 Elin Svensson
nr. 8
Elin Høegh-Andersen
nr. 9
Mogens Jensen
nr. 10
Preben Frimann Bendsen
Række V: nr. 1 Erik Børge Andersen
nr. 2 Jørgen Høegh-Andersen
nr. 3
Jørgen Hansen
nr. 4
Solvejg Johansen
nr. 5
nr. 6 Lilly Gerda Hansen
nr. 7 Mona Lise Andersen
nr. 8
Lars Bjarne, lærer Jensens søn

Opdateret 15. januar 2017

Kilder: Række I nr. 2 Arne Rubæk, Række III nr. 4 Poul Larsen, Bent Jensen bror til Række IV nr. 9 Mogens Jensen, Susanne Mortensen, Inge Lise Jensen, f. Skovby, Birthe Dagfield

Vigsnæs Skole bygget 1922. Uddrag af postkort fra 1920'erne?

Opdateret 15. januar 2017
    Række I      
Række I nr. 1
Verner Nymann Christensen, født 1934, søn af arbejdsmand Søren Nymann Christensen og Thyra Valborg Meincke, Vigsnæs
Række I nr. 2
Arne Bent Rubæk, f. 1933, søn af gårdejer Johannes Rubæk og Valborg Kristine Kristensen, Vigsnæsvej
 
Række I nr. 3
John Johansen, f. 1933, søn af arbejdsmand Johan Christian Johansen og Emma Viola Petersen, Havmosevej, Vigsnæs
 
Række I nr. 4
Håkon Pawlik Olsen, f. 1934, bror til Række II nr. 8 Birgit Pawlik Olsen, søn af gårdejer Bernhard Olsen og Anna Elisabeth Pawlik, Vigsnæs,
 
Række I nr. 5
Vera Margit Jensen, f. 1934, datter af fisker Christian Carl Alfred Jensen og Rasmine Edvardine Elisabeth Christensen, Vestermark
Række I nr. 6
Karna Jensen, f. 1934, datter af afdøde fodermester Villy Christian Jensen og Gerda Kristine Rasmussen. Moderen husbestyrerinde hos arbejdsmand Aksel Jørgensen, Vigsnæs.
 
    Række II      
Række II nr. 1
Else Karen Pedersen, f. 1937, søster til Række III nr. 1 Svend Børge Pedersen, datter af statshusmand Hans Arthur Pedersen og Hansine Dorthea Rasmussen, Vigsnæs
 
Række II nr. 2
 
Række II nr. 3
Kirsten Holm Hansen, f. 1937, søster til Række IV nr. 4 Helen Holm Hansen og til Række III nr. 9 Hans Holm Hansen, datter af gårdejer Hans Aage Rosenkilde Hansen og Karen Johanne Holm, Vigsnæs
 
Række II nr. 4
Harriet Andersen, f. 1936, søster til Række II nr. 5 Lilli Andersenog Række V nr. 7 Mona Lise Andersen, datter af arbejdsmand Harry Andersen og Olga Alvilda Pedersen, Vigsnæs.
Række II nr. 5
Lilli Andersen, f. 1934, søster til Række II nr. 4 Harriet Andersen og Række V nr. 7 Mona Lise Andersen, datter af arbejdsmand Harry Andersen og Olga Alvilda Pedersen, Vigsnæs.
 
Række II nr. 6
Una Margrethe Pedersen, f. 1933, datter af fodermester Carl Pedersen og Agnes Elvine Christoffersen, Vigsnæs
 
    Række III      
 
Række III nr. 1
Svend Børge Pedersen, født 1938, bror til Række
II nr. 1 Else Karen Pedersen, søn af statshusmand Hans Arthur Pedersen og Hansine Dorthea Rasmussen, Vigsnæs
 
Række III nr. 2
Leif Hansen, f. 1939, søn af fisker Harry Erik Hansen og Anna Conradine Andersen, Vigsnæs. Blev gift med Ruth, og de overtog hendes barndomshjem i Olstrup, Engestoftevej 144 . Omkring 2006 solgte de gården og byggede hus på Sukkervænget i Sakskøbing
 
Række III nr. 3
Knud Erling Andersen, født i 1935, søn af statshusmand Hans Arnold Andersen og Asta Bolette Kristine Pedersen

 
Række III nr. 4
Poul Larsen, født 1936, søn af landinspektør Gunnar Larsen, Sorø og Elisabeth Lise, Vigsnæs
 
Række III nr. 5
Ruben Tommy Krøll Rasmussen, f. 1939, søn af arbejdsmand Senius Ejler Rejnhold Rasmussen og Kirsten Marie Rasmussen, Vigsnæs
 

 
 
Række III nr. 6
Svend Aage Pedersen, søn af arbejdsmand Alfred Pedersen og Anna Mary Larsen
Række III nr. 7 Række III nr. 8
Ole Peder Brandt Hansen, f. 1937, søn af gårdejer og  sognefoged Hans Richardt Hansen og Anna Larsine Rasmussen. Bor nu på Tårsvej i Kalø
Række III nr. 9
Hans Holm Hansen, født i 1935, bror til Række
IV nr. 4 Helen Holm Hansen og til Række II nr. 3 og Kirsten Holm Hansen, søn af gårdejer Hans Åge Rosenkilde Hansen og Karen Johanne Holm, Vigsnæs. Bror til Kirsten og Helen Holm Hansen.
 
Række III nr. 10
Per Jensen, søn af lærer Holger Jensen og Gudrun Nielsen, Vigsnæs
 
     
Række III nr. 11
Arne Madsen Jensen, født 1935, søn af arbejdsmand Christian Madsen Jensen og Johanne Kristine Pedersen, Vigsnæs

 
Række III nr. 12
Knud Erik Harms  Rasmussen, f. 1935, søn af statshusmand, Kaj Harms Rasmussen og Rosa Hansen. Har i mange år boet på Nyvej i Guldborg. Er nu død.
 
Række III nr. 13
lærer Holger Jensen, kom til skolen i 1942
     
    Række IV      
Række IV nr. 1
Erik Helweg Lise, f. 1938, søn af gårdbestyrer Viggo Harald Pedersen Lise og Helga Ebbe, Vigsnæs
 
Række IV nr. 2
Knud Erik Tambour Johansen, f. 1939, søn af landmand Johannes Frederik Johansen og Gerda Thea Rasmussen Tambour, Vestermark

 
Række IV nr. 3

 
Række IV nr. 4
Helen Holm Hansen, f. 1938, søster til Række
II nr. 3 Kirsten Holm Hansen og til Række III nr. 9 Hans Holm Hansen, datter af gårdejer Hans Aage Rosenkilde Hansen og Karen Johanne Holm, Vigsnæs
 
Række IV nr. 5
Mona Rasmussen, f. 1939, datter af parcellist Ejler Ernst Rasmussen og Karen Margrethe Nielsen, Vigsnæs
Række IV nr. 6
Herdis Annelise Andersen, f. 1938, datter af parcellist Hans Arnold Andersen og Asta Bolette Kirstine Pedersen, Vigsnæs
   
Række IV nr. 7
Elin Svensson, f. 1939, datter af arbejdsmand Niels Kristian Svensson og Maja Jensen, Vigsnæs
 
Række IV nr. 8
Elin Høegh-Andersen, f. 1938, søster til Række
V nr. 2 Jørgen Høegh-Andersen, datter af gårdejer Hans Christian Høegh-Andersen og Margrethe Jensen, Vigsnæs
 
Række IV nr. 9
Mogens Jensen. Søn af Hans Peter og Annis Jensen,. Vigsnæs
Række IV nr. 10
Preben Frimann Bendsen, f. 1938, søn af proprietær Arthur Frimann Bendsen og Asta Christensen, Vigsnæs
   
    Række V      
Række V nr. 1
Erik Børge Andersen, f. 1940, søn af forpagter Hans Kristian Andersen og Karen Asta Foged Boesen, Vigsnæs
 
Række V nr. 2
Jørgen Høegh-Andersen, f. 1940, bror til Række
IV nr. 8 Elin Høegh-Andersen, søn af gårdejer Hans Christian Høegh-Andersen og Margrethe Jensen, Vigsnæs
 
Række V nr. 3
Jørgen Hansen, f. 1941, søn af arbejdsmand Helmer Peder Hansen og Karen Margrethe Johanne Jørgensen Kok, Vigsnæs

 

Række V nr. 4
Solvejg Johansen, f. 1939, datter af statshusmand Jørgen Anton Johansen og Helena Czanieska, Vigsnæs
 
Række V nr. 5
 
Række V nr. 6
Lilly Gerda Hansen, f. 1937, datter af Karl Jens Hansen og Anna Jalkaawit, Vigsnæs
       
Række V nr. 7
Mona Lise Andersen, f. 1939, søster til Række
II nr. 4 Harriet Andersen og Række II nr. 5 Lilli Andersen, datter af arbejdsmand Harry Andersen og Olga Alvilda Pedersen, Vigsnæs.
Række V nr. 8
Lars Bjarne Jensen, født 1943, søn af lærer Holger Jensen og Gudrun Nielsen, Vigsnæs
 
       

 

 
Fjelde Skole 1927
Frem Saks.
1918/19
Gymnastik-hold  1920
Hjelm Skole 1945
Hjelm Skole 1948
Hjelm Skole 1951
Hjelm Skole 1954
Kalø Skole 1903-04
Kalø Skole 1941
Kalø Skole 1952
Kalø Skole 1955
Kalø Skole 1958
Kalø Skole 1959
Nr. Radsted Skole 1925
Nr. Radsted Skole 1932
Majbølle Skole 1936
Majbølle Skole 1941
Majbølle Skole 1954
OrebySkole
1948-49
Rørbæk Skole 1932
Rørbæk Skole 1935
Rørbæk Skole 1938
Rørbæk Skole 1947
Rørbæk Skole 1949
Rørbæk Skole 1950
Rørbæk Skole 1954
Rørbæk Skole 1959
Borger-skolen 1938
Borger-skolen 1950
Borger-skolen 1953
Borger-skolen 1955
Saksk.priv,
Realsk.1947
Saksk.priv,
Realsk.1951
Sakskøbing Realsk.1953
Sakskøbing Realsk.1955
Sakskøbing Realsk.1958
Sakskøbing Realsk.1958
Soesmarke Skole 1912
Soesmarke Skole 1938
Soesmarke Skole 1941
Soesmarke Skole 1946
Soesmarke Skole 1950
Soesmarke Skole 1954
Soesmarke Skole 1957
Taars Skole 1955
Taars Skole 1958
Vigsnæs Skole 1941
Vigsnæs Skole 1947
Medlemsliste

 

 

Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv 
Juniorsgade 35, 4990 Sakskøbing
Telefon 54 70 56 04
post@saxarkiv.dk
Åbningstid: Torsdage kl. 15-18
- eller efter aftale
Lise Autzen, arkivformand
Ulla Petersen, arkivleder
Niels Nordby Christensen
webmaster@saxarkiv.dk
Copyright © 2008-17 
All rights reserved