Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv                              - Guldborgsund kommune

 
Forsiden
Arkivalier
Støvmiderne
Efterlysning
Arkivnyt
 
 
Intern
Medlemsliste
 

Tårs Skole 1955

Billedet er i digital form givet til Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv i juli 2013 af udsnit b Række V nr. 1 Henning Pedersen

Tårs Skole 1955, udsnit a

Billedet er opdelt i 2 udsnit. Klik på det udsnit, du vil se!

Send en mail til
webmaster@saxarkiv.dk
hvis du har oplysninger om personerne på billedet.

Husk at skrive i emnefeltet:
Tårs Skole 1955, udsnit a

 

.
 
Række I: nr. 1 Jens Richard Pedersen
nr. 2
nr. 3
nr. 4
Else Rasmussen, lærerinde
nr. 5 Anette Hansen
nr. 6 Inge Andreassen
nr. 7 Svend Åge Andersen
nr. 8

nr. 9
Ole Brandt
nr. 10
Keld Nielsen
Række II: nr. 1
nr. 2
nr. 3

nr. 4
Knud Erik Engdal
nr. 5 Henning Sejer Hansen
nr. 6 Jonna Brandt
nr. 7
Række III: nr. 1
nr. 2 Karen Rasmussen
nr. 3
nr. 4

nr. 5 Birthe Friis Hansen
nr. 6 Lis Nielsen
nr. 7
Birgit Thun Madsen
nr. 8
Karen Brandt
nr. 9
Margit Kimer
Række IV: nr. 1
nr. 2
nr. 3
Jette Hermann Hansen
nr. 4
Solvej Andersen
nr. 5 Kirsten Rasmussen
nr. 6 Anne Rasmussen
nr. 7 Bodil Lolle
nr. 8
Jonna Jørgensen
nr. 9
Marianne Hermann Hansen
nr. 10
Britta Hansen
Række V: nr. 1 Kurt Rasmussen
nr. 2
nr. 3

nr. 4

nr. 5 Bjarne Friis Hansen
nr. 6 Claus Danielsen
nr. 7 Lejf Lykke Hermann
nr. 8
Helge Rasmussen

Opdateret 15. januar 2017

Kilder: udsnit b Række V nr. 1 Henning Pedersen, Række III nr. 7 Birgit Thun Madsen, udsnit b Række III nr. 7 Tove Rasmussen, Kaj Otto, Tina Kimer, Helen Baltsersen, Edvin  Larsen, Solveig Christensen, f. Arildsen,

Taars Skole opført 1904

Opdateret 15. januar 2017
    Række I      
Række I nr. 1
Jens Richard Pedersen, søn af skovløber Pedersen på Kogangen
 
Række I nr. 2
 
Række I nr. 3
 
Række I nr. 4
Else Rasmussen, Degnealle, lærerinde
Række I nr. 5
Anette Hansen
Række I nr. 6
Inge Andreassen
   
Række I nr. 7
Svend Åge Andersen, søn af Holger Andersen Killerupgården, Killerupvej
 
Række I nr. 8
 
Række I nr. 9
Ole Brandt Killerupvej, tvilling til Række III nr. 8 Karen Brandt og bror til Række II nr. 6 Jonna Brandt, søn af Anna og Lars Peder Brandt
Række I nr. 10
Keld Nielsen
   
    Række II      
Række II nr. 1

 
Række II nr. 2
 
Række II nr. 3
 
Række II nr. 4
Knud Erik Engdal, Killerupvej
Række II nr. 5
Henning Sejer Hansen født 5/4-1942 søn af Vægter Aksel Hansen og Ella f Jørgensen, Skovbyvej
 
Række II nr. 6
Jonna Brandt, Killerupvej,  søster til Række I nr. 9 Ole Brandt og Række III nr. 8
Karen Brandt,  datter af Anna og Lars Peder Brandt, gift og bosat i England
         
Række II nr. 7

 
         
    Række III      
Række III nr. 1

 
Række III nr. 2
Karen Rasmussen, f. 1944, søster til Række
V nr. 1 Kurt Rasmussen. til Række IV nr. 5 Kirsten Rasmussen og til udsnit b Række II nr. 7 Villy Rasmussen. Datter af arbejdsmand Karlo Frederik Rasmussen og Gerda Pouline f. Rasmussen, Skovbyvej
 
Række III nr. 3
 
Række III nr. 4
 
Række III nr. 5
Birthe Friis Hansen, søster til Række
V nr. 5 Bjarne Friis Hansen, datter af Mary og Johannes Friis Hansen, Killerupvej, Tårs
Række III nr. 6
Lis Nielsen, Killerupvej
 
     
Række III nr. 7
Birgit Thun Madsen
Række III nr. 8
Karen Brandt, Killerupvej, tvilling til Række
I nr. 9 Ole Brandt og søster til Række II nr. 6 Jonna Brandt, datter af Anna og Lars Peder Brandt
 
Række III nr. 9
Margit Kimer, f. 1945, datter af konditor Svend Hansen Kimer og Gilda Hjørdis Hilleborg Jensen, Degnealle
     
    Række IV      
Række IV nr. 1

 
Række IV nr. 2

 
Række IV nr. 3
Jette Hermann Hansen, f. 1946, dater af slagtermester Leo Hermann Hansen og Ida Louise Emmy Christensen, Degnealle
 
Række IV nr. 4
Solvej Andersen, f. 1947, datter af gårdejer Jørgen Holger Andersen og Inger Erna Pedersen, Killerupgaard, Killerupvej
 
Række IV nr. 5
Kirsten Rasmussen, søster til Række
III nr. 2 Karen Rasmussen, til Række V nr. 1 Kurt Rasmussen.og til udsnit b Række II nr. 7 Villy Rasmussen. Datter af arbejdsmand Karlo Frederik Rasmussen og Gerda Pouline f. Rasmussen, Skovbyvej
Række IV nr. 6
Anne Rasmussen, Ottevej
 
   
Række IV nr. 7
Bodil Lolle, f. 1948, datter af frugtavler Anders Frederik Lolle og Marie Margrethe Theilmann Christiansen, Gl. Killerup
 
Række IV nr. 8
Jonna Jørgensen, Strygervej
 
Række IV nr. 9
Marianne Hermann Hansen, f. 1947, datter af slagtermester Leo Hermann Hansen og Ida Louise Emmy Christensen, Degnealle
 
Række IV nr. 10
Britta Hansen, Degnealle
 
   
    Række V      
Række V nr. 1
Kurt Rasmussen, f. 1945, bror til Række III nr. 2 Karen Rasmussen, til Række IV nr. 5 Kirsten Rasmussen og til udsnit b Række II nr. 7 Villy Rasmussen, søn af arbejdsmand Karlo Frederik Rasmussen og Gerda Pouline f. Rasmussen, Skovbyvej
 
Række V nr. 2

 
Række V nr. 3
 
Række V nr. 4

 
Række V nr. 5
Bjarne Friis Hansen, bror til Række III nr. 5 Birthe Friis Hansen, søn af Mary og Johannes Friis Hansen, Killerupvej, Tårs
Række V nr. 6
Claus Danielsen, Strygervej
       
Række V nr. 7
Lejf Lykke Hermann, Degnealle
Række V nr. 8
Helge Rasmussen, bror til udsnit b Række
III nr. 7 Tove Rasmussen, søn af arbejdsmand Karl Rasmussen og Valborg Rasmussen, Tårsvej
       

 

 
Fjelde Skole 1927
Frem Saks.
1918/19
Gymnastik-hold  1920
Hjelm Skole 1945
Hjelm Skole 1948
Hjelm Skole 1951
Hjelm Skole 1954
Kalø Skole 1903-04
Kalø Skole 1941
Kalø Skole 1952
Kalø Skole 1955
Kalø Skole 1958
Kalø Skole 1959
Nr. Radsted Skole 1925
Nr. Radsted Skole 1932
Majbølle Skole 1936
Majbølle Skole 1941
Majbølle Skole 1954
OrebySkole
1948-49
Rørbæk Skole 1932
Rørbæk Skole 1935
Rørbæk Skole 1938
Rørbæk Skole 1947
Rørbæk Skole 1949
Rørbæk Skole 1950
Rørbæk Skole 1954
Rørbæk Skole 1959
Borger-skolen 1938
Borger-skolen 1950
Borger-skolen 1953
Borger-skolen 1955
Saksk.priv,
Realsk.1947
Saksk.priv,
Realsk.1951
Sakskøbing Realsk.1953
Sakskøbing Realsk.1955
Sakskøbing Realsk.1958
Sakskøbing Realsk.1958
Soesmarke Skole 1912
Soesmarke Skole 1938
Soesmarke Skole 1941
Soesmarke Skole 1946
Soesmarke Skole 1950
Soesmarke Skole 1954
Soesmarke Skole 1957
Taars Skole 1955
Taars Skole 1958
Vigsnæs Skole 1941
Vigsnæs Skole 1947
Medlemsliste

 

 

Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv 
Juniorsgade 35, 4990 Sakskøbing
Telefon 54 70 56 04
post@saxarkiv.dk
Åbningstid: Torsdage kl. 15-18
- eller efter aftale
Lise Autzen, arkivformand
Ulla Petersen, arkivleder
Niels Nordby Christensen
webmaster@saxarkiv.dk
Copyright © 2008-17 
All rights reserved