Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv                              - Guldborgsund kommune

 
Forsiden
Arkivalier
Støvmiderne
Efterlysning
Arkivnyt
 
 
Intern
Medlemsliste
 

Tårs Skole 1955, udsnit b

Billedet er opdelt i 2 udsnit. Klik på det udsnit, du vil se!

Send en mail til
webmaster@saxarkiv.dk
hvis du har oplysninger om personerne på billedet.

Husk at skrive i emnefeltet:
Tårs Skole 1955, udsnit b

 

 
Række I: nr. 1
nr. 2 Bent Romme
nr. 3
nr. 4
Bent Thun Madsen
nr. 5
nr. 6 Finn Truelsen
nr. 7 Erik Eriksen, Tårsvej
nr. 8
Henry Jensen
nr. 9
nr. 10
Jørgen Rasmussen, lærer
nr. 11
nr. 12
Ernst Pedersen
Række II: nr. 1 Randi Petersen
nr. 2 Henny T. Andersen
nr. 3
Tove Andreassen
nr. 4
Inge Smed
nr. 5
nr. 6 Alis Hansen
nr. 7 Villy Rasmussn
Række III: nr. 1 Hanne Borella Jensen
nr. 2 Ulla Andersen
nr. 3 Tove Eriksen
nr. 4

nr. 5
nr. 6
nr. 7 Tove Rasmussen
nr. 8
Åse Andersen
Række IV: nr. 1 Birthe Jensen
nr. 2 Anne Kimer
nr. 3
Birgit Romme
nr. 4
Birthe Pedersen
nr. 5
nr. 6 Anne Merethe Nielsen
nr. 7 Hanne Jørgensen
nr. 8
Inge Christensen
Række V: nr. 1 Henning Pedersen
nr. 2 Børge Andersen
nr. 3
Carl Arne Arildsen
nr. 4
Leif Andreasen
nr. 5 Flemming Hansen
nr. 6

Opdateret 15. januar 2017

Kilder: udsnit b Række V nr. 1 Henning Pedersen, udsnit a Række III nr. 7 Birgit Thun Madsen, Lizzie Pedersen, gift Fessel, Kaj Otto, Helen Baltsersen, Solveig Christensen, f. Arildsen,

Taars Skole opført 1904

Opdateret 15. januar 2017
    Række I      
Række I nr. 1

 
Række I nr. 2
Bent Romme
Række I nr. 3

 
Række I nr. 4
Bent Thun Madsen
Række I nr. 5
 
Række I nr. 6
Finn Truelsen, f. 1944, søn af arbejdsmand Karl Oscar Axel Truelsen og Ellen Elisabeth Andersen, Ottevej
 
Række I nr. 7
Erik Eriksen, Tårsvej
Række I nr. 8
Henry Jensen
Række I nr. 9
 
Række I nr. 10
Jørgen Rasmussen, lærer, Degnealle
Række I nr. 11
 
Række I nr. 12
Ernst Pedersen, søn af Kaj Pedersen og Anna Pedersen. Bor i Frederikshavn
 
    Række II      
Række II nr. 1
Randi Petersen
Række II nr. 2
Henny T. Andersen
Række II nr. 3
Tove Andreassen
Række II nr. 4
Inge Smed gift Holm, boede Tårsvej, nuværende bopæl Byvangen
Række II nr. 5
 
Række II nr. 6
Alis Hansen, datter af gartner Hansen, hjørnet af Killerupvej og Degnealle
         
Række II nr. 7
Villy Rasmussen, f. 1941, bror til udsnit a Række
III nr. 2 Karen Rasmussen, usanit a Række IV nr. 5 Kirsten Rasmussen og til udsnit a Række V nr. 1 Kurt Rasmussen, søn af arbejdsmand Karlo Frederik Rasmussen og Gerda Pouline f. Rasmussen, Skovbyvej
 
         
    Række III      
Række III nr. 1
Hanne Borella Jensen, f. 1946, datter af  stenværksbestyrer Kaj Børge Borella Jensen og Olga Johanne Marie Johansen, Skovbyvej

 
Række III nr. 2
Ulla Andersen
Række III nr. 3
Tove Eriksen, f. 1944, datter af arbejdsmand Arthur Erhard Eriksen og Karla Ingeborg Rasmussen, Tårsvej,
Række III nr. 4
 
Række III nr. 5
 
Række III nr. 6

 
       
Række III nr. 7
Tove Rasmussen, søster til udsnit a Række
V nr. 8 Helge Rasmussen, datter af arbejdsmand Karl Rasmussen og Valborg Rasmussen, Tårsvej
 
Række III nr. 8
Åse Andersen

 

 

 
 
    Række IV      
Række IV nr. 1
Birthe Borella Jensen, datter af stenværksbestyrer Kaj Børge Borella Jensen og Olga Johanne Marie Johansen, Skovbyvej
Række IV nr. 2
Anne Kimer, f. 1947, datter af konditor Svend Hansen Kimer og Gilda Hjørdis Hilleborg Jensen, Degnealle
 
Række IV nr. 3
Birgit Romme, f. 1947, datter af gårdejer Kristian Ferdinand Henriksen Romme og Bertha Margrethe Madsen Skovbyvej, Birgit blev gift med sin fætter, Erik Romme, som er søn af Louise Romme
 
Række IV nr. 4
Birthe Pedersen, f. 1947, datter af arbejdsmand Erik Richard Pedersen og Lony Eserena Kathinka Nielsen, Tårs
 
Række IV nr. 5
 
Række IV nr. 6
Anne Merethe Nielsen, f. 1946, datter af statshusmand Hans Arnold Nielsen og Jensine Marie Pedersen, Ottevej
       
Række IV nr. 7
Hanne Jørgensen, f. 1946, datter af arbejdsmand Henry Gunnar Jørgensen og Maud Gordon Mortensen, Strygervej
 
Række IV nr. 8
Inge Christensen, Killerupvej
       
    Række V      
Række V nr. 1
Henning Pedersen, Killerupvej
 
Række V nr. 2
Børge Andersen, Møllevej
 
Række V nr. 3
Carl Arne Arildsen, Skovbyvej, søn af gårdejer Ove Arildsen. Nuv. adresse Lågebrovej
Række V nr. 4
Leif Andreasen, Tårsvej
 
Række V nr. 5
Flemming Hansen, Knagevej
Række V nr. 6
 

 

 
Fjelde Skole 1927
Frem Saks.
1918/19
Gymnastik-hold  1920
Hjelm Skole 1945
Hjelm Skole 1948
Hjelm Skole 1951
Hjelm Skole 1954
Kalø Skole 1903-04
Kalø Skole 1941
Kalø Skole 1952
Kalø Skole 1955
Kalø Skole 1958
Kalø Skole 1959
Nr. Radsted Skole 1925
Nr. Radsted Skole 1932
Majbølle Skole 1936
Majbølle Skole 1941
Majbølle Skole 1954
OrebySkole
1948-49
Rørbæk Skole 1932
Rørbæk Skole 1935
Rørbæk Skole 1938
Rørbæk Skole 1947
Rørbæk Skole 1949
Rørbæk Skole 1950
Rørbæk Skole 1954
Rørbæk Skole 1959
Borger-skolen 1938
Borger-skolen 1950
Borger-skolen 1953
Borger-skolen 1955
Saksk.priv,
Realsk.1947
Saksk.priv,
Realsk.1951
Sakskøbing Realsk.1953
Sakskøbing Realsk.1955
Sakskøbing Realsk.1958
Sakskøbing Realsk.1958
Soesmarke Skole 1912
Soesmarke Skole 1938
Soesmarke Skole 1941
Soesmarke Skole 1946
Soesmarke Skole 1950
Soesmarke Skole 1954
Soesmarke Skole 1957
Taars Skole 1955
Taars Skole 1958
Vigsnæs Skole 1941
Vigsnæs Skole 1947
Medlemsliste

 

 

Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv 
Juniorsgade 35, 4990 Sakskøbing
Telefon 54 70 56 04
post@saxarkiv.dk
Åbningstid: Torsdage kl. 15-18
- eller efter aftale
Lise Autzen, arkivformand
Ulla Petersen, arkivleder
Niels Nordby Christensen
webmaster@saxarkiv.dk
Copyright © 2008-2018 
All rights reserved