Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv                              - Guldborgsund kommune

 
Forsiden
Arkivalier
Støvmiderne
Efterlysning
Arkivnyt
 
 
Intern
Medlemsliste
 

Majbølle Skole 1941
Hvem er hvem? Brug svarformularen!
Opdateret 15. januar 2017


Billedet er givet af ubekendt i oktober 1984 til Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv

Send en mail til
webmaster@saxarkiv.dk
hvis du har oplysninger om personerne på billedet.

Husk at skrive i emnefeltet:
Majbølle Skole
1941

 


 
Række I: nr. 1 lærer Engell
Række II: nr. 1 Karl L. Henriksen
nr. 2 Hans Andersen
nr. 3
Inge Lise Lander
nr. 4
Dagny Bendtsen
nr. 5 Herdis Brandstrup
nr. 6 Rita Olsen
nr. 7 Elna Johansen
nr. 8
Paul Andersen
Række III: nr. 1 Reikart Petersen
nr. 2 Leo Sloth
nr. 3 Ernst Puggaard
nr. 4
Svend Andersen
nr. 5 Bendt Andersen
nr. 6 Inge Christoffersen
nr. 7
Cenia Petersen
nr. 8
Jytte Jørgensen
nr. 9
Anna Margrethe Petersen
nr. 10
Karen Madsen

Opdateret 15. januar 2017

Kilder: Lone Hemmingsen, Elsebeth Nordstrøm, Række III nr. 9 Anna Margrethe Puggaard, f. Petersen og Række III nr. 3 Ernst Puggaard

Majbølle Skole, Præstestræde 20, ca. 1800-1917. Postkort 1910'erne?

 

Majbølle Skole, Majbølle Byvej 60, 1917-1968. Postkort 1930'erne?

 

Opdateret 15. januar 2017
    Række I      
         
Række I nr. 1
Carl Frederik Henry Engell (1899-1960), lærer i Majbølle skole 1933-1960
 
         
    Række II      
Række II nr. 1
Karl L. Henriksen, født 3.4.1933 i Toreby. Smedemester i Hjelm.
 
Række II nr. 2
Hans Andersen
Række II nr. 3
Inge Lise Lander (Sissa)
Række II nr. 4
Dagny Bendtsen
 
Række II nr. 5
Herdis Brandstrup
Række II nr. 6
Rita Olsen
       
Række II nr. 7
Elna Johansen
 
Række II nr. 8
Paul Andersen
       
    Række III      
Række III nr. 1
Reikart Petersen
 
Række III nr. 2
Leo Sloth
Række III nr. 3
Ernst Puggaard
Række III nr. 4
Svend Andersen
Række III nr. 5
Bendt Andersen
Række III nr. 6
Inge Christoffersen
   
Række III nr. 7
Cenia Petersen
Række III nr. 8
Jytte Jørgensen (Nutte)
Række III nr. 9
Anna Margrethe Petersen (Tutte)
Række III nr. 10
Karen Madsen
   

 

 
Fjelde Skole 1927
Frem Saks.
1918/19
Gymnastik-hold  1920
Hjelm Skole 1945
Hjelm Skole 1951
Hjelm Skole 1948
Hjelm Skole 1954
Kalø Skole 1903-04
Kalø Skole 1941
Kalø Skole 1952
Kalø Skole 1955
Kalø Skole 1958
Kalø Skole 1959
Nr. Radsted Skole 1925
Nr. Radsted Skole 1932
Majbølle Skole 1936
Majbølle Skole 1941
Majbølle Skole 1954
OrebySkole
1948-49
Rørbæk Skole 1932
Rørbæk Skole 1935
Rørbæk Skole 1938
Rørbæk Skole 1947
Rørbæk Skole 1949
Rørbæk Skole 1950
Rørbæk Skole 1954
Rørbæk Skole 1959
Borger-skolen 1938
Borger-skolen 1950
Borger-skolen 1953
Borger-skolen 1955
Saksk.priv,
Realsk.1947
Saksk.priv,
Realsk.1951
Sakskøbing Realsk.1953
Sakskøbing Realsk.1955
Sakskøbing Realsk.1958
Sakskøbing Realsk.1958
Soesmarke Skole 1912
Soesmarke Skole 1938
Soesmarke Skole 1941
Soesmarke Skole 1946
Soesmarke Skole 1950
Soesmarke Skole 1954
Soesmarke Skole 1957
Taars Skole 1955
Taars Skole 1958
Vigsnæs Skole 1941
Vigsnæs Skole 1947
Medlemsliste

 

 

Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv 
Juniorsgade 35, 4990 Sakskøbing
Telefon 54 70 56 04
post@saxarkiv.dk
Åbningstid: Torsdage kl. 15-18
- eller efter aftale
Lise Autzen, arkivformand
Ulla Petersen, arkivleder
Niels Nordby Christensen
webmaster@saxarkiv.dk
Copyright © 2008-17 
All rights reserved