Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv                              - Guldborgsund kommune

 
Forsiden
Arkivalier
Støvmiderne
Efterlysning
Arkivnyt
 
 
Intern
Medlemsliste
 

Kalø Skole 1955

Billedet er i digital udgave givet til Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv af Række III nr. 4 Inge Lise Skovby februar 2014

Send en mail til
webmaster@saxarkiv.dk
hvis du har oplysninger om personerne på billedet.

Husk at skrive i emnefeltet:
Kalø Skole 1955

 

Række I: nr. 1 lærer Andersen
nr. 2 Hans Arild Beske
nr. 3 Erik Rasmussen
nr. 4
Hans Hansen
nr. 5 Bent Mortensen
nr. 6
nr. 7 Svend Beske
nr. 8
Keld ?
nr. 9
Ove Lang
nr. 10
nr. 11
Bøje Beck
nr. 12
Arnth Rasmussen
nr. 13
nr. 14
nr. 15
Elisabeth Christiansen, lærerinde
Række II: nr. 1 Henning Beske
nr. 2 Solveig Arildsen
nr. 3
Kirsten Christiansen
nr. 4
Margot Brusen
nr. 5 Ellen Lang
nr. 6 Inge Lise Rasmussen
nr. 7 Anni Pedersen
nr. 8
Helen Christensen
nr. 9
Lis Christensen
nr. 10
nr. 11
Kirsten Syhler
nr. 12
nr. 13
nr. 14
Ernst Mortensen
Række III: nr. 1 Erik Hansen
nr. 2
nr. 3
nr. 4
Inge Lise Skovby
nr. 5
nr. 6 Karen Reitz
nr. 7
nr. 8
nr. 9
Jytte Johansen
nr. 10
Jytte Pedersen
nr. 11
Kirsten Johansen
nr. 12
nr. 13
Gurli Andersen
nr. 14
Erik Beske
Række IV: nr. 1
nr. 2
nr. 3

nr. 4

nr. 5
nr. 6
nr. 7
nr. 8
Jens Kristensen

Opdateret 15. januar 2017

Kilder: Række III nr. 4 Inge Lise Jensen, f. Skovby, Række III nr. 11 Kirsten Johansen, Række II nr. 2 Solveig Christensen, f. Arildsen, Pia Christensen f. Andersen og hendes mor Lilian Andersen f. Pedersen, Jane Nymand f. Brandt


Kalø Skole opført 1927, nedlagt ca. 1966. Postkort.

Opdateret 15. januar 2017
    Række I      
Række I nr. 1
Lars Kristian Andersen, førstelærer, Kaløvej 29
 
Række I nr. 2
Hans Arild Beske, bror til Række II nr. 1
Henning Beske, søn af gårdejer Peter Beske og Julie, Kaløgråvej
Række I nr. 3
Erik Rasmussen, søn af Ester Rasmussen, Kaløvej 28. Bor i Sakskøbing
 
Række I nr. 4
Hans Hansen tvillingebror til Række III nr. 1
Erik Hansen, søn af "den kloge mand" og parcelist Bernhart Hansen på Kaløvej
 
Række I nr. 5
Bent Mortensen, f. 1945, søn af fisker Alfred Johannes Carlo Mortensen og Karla Eleonora Kristine Pedersen, Kaløgrøvej, Kalø
 
Række I nr. 6
 
Række I nr. 7
Svend Beske, f. 1945, bror til Række III nr. 14 Erik Beske, søn af gårdejer Rudolf Hansen Beske og Erna Johanne Marie Christoffersen, Kaløgråvej 24. Svend er død, boede i Sakskøbing
 
Række I nr. 8
Keld ?, søn af statshusmand på Langbjerg
Række I nr. 9
Ove Lang, f. 1944, bror til Række II nr. 5 Ellen Lang. Søn af uddeler Johannes Lander Lang og Karen Margrethe Jensen, Tårsvej 67, Kalø Brugs. Bor i Kraghave
 
Række I nr. 10
 
Række I nr. 11
Bøje Beck, søn af statshusmand på Kaløvej.
Række I nr. 12
Arnth Rasmussen. f. 1944, bror til Række II nr. 6 Inge Lise Rasmussen. Søn af Marius og Ester Rasmussen, Kaløvej 44
 
     
Række I nr. 13
 
Række I nr. 14
 
Række I nr. 15
Elisabeth Christiansen, lærerinde. Blev gift Dehn og emigrerede til USA
 
     
    Række II      
Række II nr. 1
Henning Beske, bror til Række
I nr. 2 Hans Arild Beske, søn af gårdejer Peter Beske og Julie, Kaløgråvej
Række II nr. 2
Solveig Arildsen, datter af Edvin og Ingeborg Arildsen, Tårsvej 45. Bor i Guldborg
Række II nr. 3
Kirsten Christiansen
Række II nr. 4
Margot Brusen, f. 1945, datter af Kirsten Brusen, Kaløvej 30. Bor i Nysted
Række II nr. 5
Ellen Lang, søster til Række
I nr. 9 Ove Lang. Datter af uddeler Johannes Lander Lang og Karen Margrethe Jensen, Tårsvej 67, Kalø Brugs. Bor i Sakskøbing
 
Række II nr. 6
Inge Lise Rasmussen, søster til Række
I nr. 6
Arnth Rasmussen. Datter af Marius og Ester Rasmussen, Kaløvej 44. Inge Lise er død.
 
Række II nr. 7
Anni Pedersen, søster til Række
II nr. 10 Jytte Pedersen, datter af  Irene og Poul Pedersen, boede ved Berritsgård
 
Række II nr. 8
Helen Christensen, gift Rasmussen, datter af Iris Christensen, bor Tårsvej
Række II nr. 9
Lis Christensen, datter af Mangor Christensen, Kaløgråvej
Række II nr. 10
 
Række II nr. 11
Kirsten Syhler, f. 1945, datter af gårdbestyrer Helge Gorm Syhler og Ellen Arildsen, Kaløvej 50. Bor i Taaderup
Række II nr. 12
 
       
Række II nr. 13
 
Række II nr. 14
Ernst Mortensen, gårdmandssøn fra Kaløgråvej, bor i Rosengården
       
    Række III      
Række III nr. 1
Erik Hansen, tvillingebror til Række
I nr. 4
Hans Hansen,  søn af "den kloge mand" og parcelist  Bernhart Hansen på Kaløvej
Række III nr. 2
 
Række III nr. 3
 
Række III nr. 4
Inge Lise Skovby, f. 1945, datter af gårdejer Erling Hansen Skovby og Karen Christine Rasmussen, Kaløvej 58.
Bor i Guldborg
 
Række III nr. 5
 
Række III nr. 6
Karen Reitz, f. 1946, datter af parcellist Aksel Reitz og Ingeborg Hedvig Kristine Pedersen, Killerup
Række III nr. 7
 
Række III nr. 8
 
Række III nr. 9
Jytte Johansen, f. 1946, søster til Række
III nr. 11 Kirsten Johansen, datter af arbejdsmand Willy Marinus Johansen og Else Olga Nilsson, Kaløvej 36. Jytte flyttede til sin moster i Sverige for at blive barnepige
 
Række III nr. 10
Jytte Pedersen, søster til Række
II nr. 7 Anni Pedersen, datter af  Irene og Poul Pedersen, boede ved Berritsgård
Række III nr. 11
Kirsten Johansen, f. 1948, søster til Række
III nr. 9 Jytte Johansen, datter af arbejdsmand Willy Marinus Johansen og Else Olga Nilsson, Kaløvej 36
Række III nr. 12
 
       
Række III nr. 13
Gurli Lefevre Andersen, f. 1945, datter af Række
I nr. 1 førstelærer Lars Kristian Andersen og Gerda Jensine Senette Lefevre Steffensen, Kaløvej 29
 
Række III nr. 14
Erik Beske, f. 1943, bror til Række
I nr. 7 Svend Beske, søn af gårdejer Rudolf Hansen Beske og Erna Johanne Marie Christoffersen, Kaløgråvej 24
       
    Række IV      
Række IV nr. 1
 
Række IV nr. 2
 
Række IV nr. 3
 
Række IV nr. 4
 
Række IV nr. 5
 
Række IV nr. 6
 
       
Række IV nr. 7
 
Række IV nr. 8
Jens Kristensen
       

 

 
Fjelde Skole 1927
Frem Saks.
1918/19
Gymnastik-hold  1920
Hjelm Skole 1945
Hjelm Skole 1948
Hjelm Skole 1951
Hjelm Skole 1954
Kalø Skole 1903-04
Kalø Skole 1941
Kalø Skole 1952
Kalø Skole 1955
Kalø Skole 1958
Kalø Skole 1959
Nr. Radsted Skole 1925
Nr. Radsted Skole 1932
Majbølle Skole 1936
Majbølle Skole 1941
Majbølle Skole 1954
OrebySkole
1948-49
Rørbæk Skole 1932
Rørbæk Skole 1935
Rørbæk Skole 1938
Rørbæk Skole 1947
Rørbæk Skole 1949
Rørbæk Skole 1950
Rørbæk Skole 1954
Rørbæk Skole 1959
Borger-skolen 1938
Borger-skolen 1950
Borger-skolen 1953
Borger-skolen 1955
Saksk.priv,
Realsk.1947
Saksk.priv,
Realsk.1951
Sakskøbing Realsk.1953
Sakskøbing Realsk.1955
Sakskøbing Realsk.1958
Sakskøbing Realsk.1958
Soesmarke Skole 1912
Soesmarke Skole 1938
Soesmarke Skole 1941
Soesmarke Skole 1946
Soesmarke Skole 1950
Soesmarke Skole 1954
Soesmarke Skole 1957
Taars Skole 1955
Taars Skole 1958
Vigsnæs Skole 1941
Vigsnæs Skole 1947
Medlemsliste

 

 

Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv 
Juniorsgade 35, 4990 Sakskøbing
Telefon 54 70 56 04
post@saxarkiv.dk
Åbningstid: Torsdage kl. 15-18
- eller efter aftale
Lise Autzen, arkivformand
Ulla Petersen, arkivleder
Niels Nordby Christensen
webmaster@saxarkiv.dk
Copyright © 2008-17 
All rights reserved