Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv                              - Guldborgsund kommune

 
Forsiden
Arkivalier
Støvmiderne
Efterlysning
Arkivnyt
 
 
Intern
Medlemsliste
 

Kalø Skole, ældste klasse i København 1959

Billedet er i digital udgave givet til Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv af Række III nr. 1 Inge Lise Skovby februar 2014

Send en mail til
webmaster@saxarkiv.dk
hvis du har oplysninger om personerne på billedet.

Husk at skrive i emnefeltet:
Kalø Skole
, ældste klasse i København 1959

 


.
Række I: nr. 1 lærer Andersen
nr. 2
Kirsten Syhler
nr. 3
Ukendt skoleguide
nr. 4
Ellen Lang
nr. 5 Gurli Lefevre Andersen
nr. 6 lærerinden
Række II: nr. 1 Henning Jensen
nr. 2
Kaj Walter
nr. 3
Jens Jørgen Arildsen
nr. 4
Erik Rasmussen
nr. 5 Bent Mortensen
nr. 6 Jens Kristensen
Række III: nr. 1 Inge Lise Skovby
nr. 2 Jytte Johansen
nr. 3 Jytte Pedersen
nr. 4
Birthe Pedersen,
nr. 5 Kirsten Johansen
nr. 6 Birthe Christensen?
nr. 7
Karen Reitz
nr. 8
Margot Brusen
nr. 9
Ingelise Rasmussen

Opdateret 15. januar 2017

Kilder: Række III nr. 1 Inge Lise Jensen, f. Skovby, Ingrid Frohm, f. Johansen, søster til Række III nr. 2 Jytte Johansen , Række III nr. 5 Kirsten Johansen, Jane Nymand f. Brandt

 


Kalø Skole opført 1927, nedlagt ca. 1966. Postkort.

 

Opdateret 15. januar 2017
    Række I      
Række I nr. 1
Lars Kristian Andersen, førstelærer, Kaløvej 29
 
Række I nr. 2
Kirsten Syhler, f. 1945, datter af gårdbestyrer Helge Gorm Syhler og Ellen Arildsen, Kalø. Bor i Taaderup
 
Række I nr. 3
Ukendt skoleguide til københavnske seværdigheder
Række I nr. 4
Ellen Lang, f. 1945, datter af uddeler Johannes Lander Lang og Karen Margrethe Jensen, Tårsvej 67, Kalø Brugs. Bor I Sakskøbing
 
Række I nr. 5
Gurli Lefevre Andersen, f. 1945, datter af førstelærer Lars Kristian Andersen og Gerda Jensine Senette Lefèvre Steffensen, Kalø Skole
 
Række I nr. 6
lærerinden
    Række II      
Række II nr. 1
Henning Jensen, søn af Elinor og Karl Jensen, Tårsvej
Række II nr. 2
Kaj Walter
Række II nr. 3
Jens Jørgen Arildsen, søn af gårdejer Hans Alfred Christoffer Arildsen og Inger Margrethe Christensen, Kaløvej 32. Bor i Kalø

 
Række II nr. 4
Erik Rasmussen, søn af Ester Rasmussen, Kaløvej 28. Bor i Sakskøbing
Række II nr. 5
Bent Mortensen, f. 1945, søn af fisker Alfred Johannes Carlo Mortensen og Karla Eleonora Kristine Pedersen, Kaløgrøvej, Kalø
 
Række II nr. 6
Jens Kristensen, søn af Karl og Dagny Kristensen, Eremitagevej. Bor i Nørreballe
    Række III      
Række III nr. 1
Inge Lise Skovby, f. 1945, datter af gårdejer Erling Hansen Skovby og Karen Christine Rasmussen, Kaløvej 58.
Bor i Guldborg
 
Række III nr. 2
Jytte Johansen f. 1946,
datter af arbejdsmand Willy Marinus Johansen og Else Olga Nilsson, Kalövej 36, Kalø Skovby. Jytte flyttede til sin moster i Sverige for at blive barnepige
 
Række III nr. 3
Jytte Pedersen, datter af  Irene og Poul Pedersen, boede ved Berritsgård
Række III nr. 4
Birthe Pedersen, boede Kogangen ved Berritsgård, 
 
Række III nr. 5
Kirsten Johansen, f. 1948, søster til Række
III nr. 2 Jytte Johansen, datter af arbejdsmand Willy Marinus Johansen og Else Olga Nilsson, Kalövej 36, Kalø Skovby.
Række III nr. 6
Birthe (kaldt Bitten) Christensen?
     
Række III nr. 7
Karen Reitz, f. 1946, datter af parcellist Aksel Reitz og Ingeborg Hedvig Kristine Pedersen, Killerup
Række III nr. 8
Margot Brusen, f. 1945, datter af Kirsten Brusen, Kaløvej 30. Bor i Nysted
Række III nr. 9
Ingelise Rasmussen, f. 1946, datter af Hans Marius Rasmussen og Bertha Karen Ester Holm, Kalø
Boede i Kalø til sin død
     

 

 
Fjelde Skole 1927
Frem Saks.
1918/19
Gymnastik-hold  1920
Hjelm Skole 1945
Hjelm Skole 1948
Hjelm Skole 1951
Hjelm Skole 1954
Kalø Skole 1903-04
Kalø Skole 1941
Kalø Skole 1952
Kalø Skole 1955
Kalø Skole 1958
Kalø Skole 1959
Nr. Radsted Skole 1925
Nr. Radsted Skole 1932
Majbølle Skole 1936
Majbølle Skole 1941
Majbølle Skole 1954
OrebySkole
1948-49
Rørbæk Skole 1932
Rørbæk Skole 1935
Rørbæk Skole 1938
Rørbæk Skole 1947
Rørbæk Skole 1949
Rørbæk Skole 1950
Rørbæk Skole 1954
Rørbæk Skole 1959
Borger-skolen 1938
Borger-skolen 1950
Borger-skolen 1953
Borger-skolen 1955
Saksk.priv,
Realsk.1947
Saksk.priv,
Realsk.1951
Sakskøbing Realsk.1953
Sakskøbing Realsk.1955
Sakskøbing Realsk.1958
Sakskøbing Realsk.1958
Soesmarke Skole 1912
Soesmarke Skole 1938
Soesmarke Skole 1941
Soesmarke Skole 1946
Soesmarke Skole 1950
Soesmarke Skole 1954
Soesmarke Skole 1957
Taars Skole 1955
Taars Skole 1958
Vigsnæs Skole 1941
Vigsnæs Skole 1947
Medlemsliste

 

 

Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv 
Juniorsgade 35, 4990 Sakskøbing
Telefon 54 70 56 04
post@saxarkiv.dk
Åbningstid: Torsdage kl. 15-18
- eller efter aftale
Lise Autzen, arkivformand
Ulla Petersen, arkivleder
Niels Nordby Christensen
webmaster@saxarkiv.dk
Copyright © 2008-17 
All rights reserved