Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv                              - Guldborgsund kommune

 
Forsiden
Arkivalier
Støvmiderne
Efterlysning
Arkivnyt
 
 
Intern
Medlemsliste
 

Kalø Skole 1941

Billedet er i digital udgave givet til Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv af Lillian Madsen maj 2014

Send en mail til
webmaster@saxarkiv.dk
hvis du har oplysninger om personerne på billedet.

Husk at skrive i emnefeltet:
Kalø Skole 1941

 

Række I: nr. 1 Elisabeth Christiansen, lærerinde
nr. 2 Jens Christian Jensen
nr. 3 Kurt Larsen
nr. 4
Henning Kiemer
nr. 5 Oluf Antonsen
nr. 6 Helge Brandt
nr. 7 Ole Mortensen
nr. 8
Knud Nielsen
nr. 9
Arne Jensen
nr. 10
Knud Mortensen
nr. 11
Hans Christian Christensen
nr. 12
lærer Andersen
Række II: nr. 1 Karen Petersen
nr. 2 Dyveke Beske
nr. 3
Tove Jørgensen
nr. 4
Bodil Petersen
nr. 5 Kirsten
Reitz
nr. 6 Inger Rasmussen
nr. 7 Ingeborg Jensen
nr. 8
Merete Larsen
nr. 9
Kirsten Nielsen
nr. 10
Evald Petersen
Række III: nr. 1 Lida Petersen
nr. 2 Lissi Mortensen
nr. 3 Rita Jørgensen
nr. 4
Monna Kiemer
nr. 5
nr. 6
nr. 7 Inge Hansen
nr. 8
Karen Hansen
nr. 9
Anne Johansen
nr. 10
Lillian Larsen
nr. 11
Alice Christensen
Række IV: nr. 1 Ervin Rasmussen
nr. 2 Knud Hansen
nr. 3
Bøje Larsen
nr. 4
Villy Petersen
nr. 5 Niels Petersen
nr. 6 Helge Rosenberg Larsen
nr. 7 Bent Petersen
nr. 8
Helge Jensen

Opdateret 15. januar 2017

Kilder: Række III nr. 10 Lillian Larsen, Række I nr. 3 Kurt Larsen,


Kalø Skole opført 1927, nedlagt ca. 1966. Postkort.

Opdateret 15. januar 2017
    Række I      
Række I nr. 1
Elisabeth Christiansen, lærerinde.
 
Række I nr. 2
Jens Christian Jensen, f. 1930, søn af statshusmand Niels Peter Jensen og Anna Jensine Jensen Bjørn, Langbjerg
Række I nr. 3
Kurt Larsen, f. 1931, bror til Række II nr. 8 Merete Larsen, søn af statshusmand Johannes Ferdinand Larsen og Andrea Madsen,  Langbjerg
 
Række I nr. 4
Henning Kiemer, f. 1930, bror til Række III nr. 4 Monna Kiemer, søn af statshusmand Bernhard Hansen Kiemer, Killerup
 
Række I nr. 5
Oluf Antonsen, søn af Christian Antonsen, Eremitagen
 
Række I nr. 6
Helge Brandt, f. 1928, søn af gårdejer Niels Peter Markvardt Brandt og Anna Olga Christensen, Kalø
Række I nr. 7
Ole Mortensen, f. 1928, bror til Række III nr. 2 Lissi Mortensen og til Række I nr. 10 Knud Mortensen, søn af fisker Alfred Johannes Carlo Mortensen og Karla Eleonora Kristine Petersen,  Kaløgrå
 
Række I nr. 8
Knud Nielsen, f. 1930, bror til Række II nr. 9 Kirsten Nielsen, søn af statshusmand Niels Henrik Nielsen og Inger Stella Hansen Lolle, Eremitagen
Række I nr. 9
Arne Jensen, søn af Karla Jensen, Langbjerg
 
Række I nr. 10
Knud Mortensen, f. 1931, bror til Række I nr. 7 Ole Mortensen og til  Række III nr. 2 Lissi Mortensen, søn af fisker Alfred Johannes Carlo Mortensen og Karla Eleonora Kristine Petersen,  Kaløgrå
Række I nr. 11
Hans Christian Christensen, Langbjerg
Række I nr. 12
Lars Kristian Andersen, førstelærer, Kaløvej 29
 
    Række II      
Række II nr. 1
Karen Petersen, f. 1933, søster til Række
II nr. 10 Evald Petersen og til Række III nr. 1
Lida Petersen, datter af arbejdsmand Viggo Harald Pedersen og Mary Petersen, Kommunehuset
 
Række II nr. 2
Dyveke Beske, f.1932, datter af gårdejer Peder Hansen Beske og Julie Hansen, Kaløgrå
Række II nr. 3
Tove Jørgensen, f. 1930, datter af gårdejer Hartvig Jørgensen og Inger Pauline Olsen, Kalø Skovby
Række II nr. 4
Bodil Petersen, datter af Frederik Petersen, Kalø
Række II nr. 5
Kirsten
Reitz, f. 1929, datter af statshusmand Aksel Reitz og Ingeborg Hedvig Kristine Pedersen, Killerup
Række II nr. 6
Inger Rasmussen, f. 1932, søster til Række
IV nr. 1 Ervin Rasmussen, datter af gårdejer Rasmus Marius Rasmussen og Olga Marie Hansen, Kalø
   
Række II nr. 7
Ingeborg Jensen, Killerup
 
Række II nr. 8
Merete Larsen, søster til Række
I nr. 3 Kurt Larsen, datter af statshusmand Johannes Ferdinand Larsen og Andrea Madsen,  Langbjerg
Række II nr. 9
Kirsten Nielsen, f. 1930, søster til Række
I nr. 8 Knud Nielsen, datter af statshusmand Niels Henrik Nielsen og Inger Stella Hansen Lolle, Eremitagen
 
Række II nr. 10
Evald Petersen, f. 1928, bror til Række
II nr. 1 Karen Petersen og til Række III nr. 1
Lida Petersen, søn af arbejdsmand Viggo Harald Pedersen og Mary Petersen, kommunehuset
 
   
    Række III      
Række III nr. 1
Lida Petersen, f. 1932, søster til Række
II nr. 10 Evald Petersen og til Række II nr. 1 Karen Petersen, datter af arbejdsmand Viggo Harald Pedersen og Mary Petrine Hansen, kommunehuset
 
Række III nr. 2
Lissi Mortensen, f. 1933, søster til Række
I nr. 7 Ole Mortensen og til Række I nr. 10 Knud Mortensen, datter af fisker Alfred Johannes Carlo Mortensen og Karla Eleonora Kristine Petersen,  Kaløgrå
 
Række III nr. 3
Rita Jørgensen, f. 1933, datter af arbejdsmand Ivan Jørgensen og Betty Larsen, Kaløgrå
Række III nr. 4
Monna Kiemer, f. 1932, søster til Række
I nr. 4 Henning Kiemer, datter af statshusmand Bernhard Hansen Kiemer, Killerup
Række III nr. 5
 
Række III nr. 6
 
 
Række III nr. 7
Inge Hansen, f. 1932, søster til Række
IV nr. 2 Knud Hansen, datter af snedker Laurits Harald Hansen og Anna Marie Nielsen, Kalø
Række III nr. 8
Karen Hansen, f. 1933, datter af gårdejer Hans Marquard Hansen og Astrid Margrete Rasmussen, den Gl. Mølle, Kalø
Række III nr. 9
Anne Johansen, datter af Johan Johansen, Kalø
 
Række III nr. 10
Lillian Larsen, f. 1933, søster til Række
IV nr. 3
Bøje Larsen, datter af arbejdsmand Frede Larsen, og Vilhelmine Pedersen, Kalø
 
Række III nr. 11
Alice Christensen, f. 1933, datter af arbejdsmand Oluf Georg Marinus Christensen og Ida Jensen, Kalø Skovby
 
 
    Række IV      
Række IV nr. 1
Ervin Rasmussen, f. 1931, bror til Række
II nr. 6 Inger Rasmussen, søn af gårdejer Rasmus Marius Rasmussen og Olga Marie Hansen, Kalø
 
Række IV nr. 2
Knud Hansen, f. 1931, bror til Række
III nr. 7 Inge Hansen, søn af snedker Laurits Harald Hansen og Anna Marie Nielsen Kalø
Række IV nr. 3
Bøje Larsen, f. 1931, bror til Række
III nr. 10
Lillian Larsen, søn af arbejdsmand Frede Larsen, og Vilhelmine Pedersen, Kalø
Række IV nr. 4
Villy Petersen
Række IV nr. 5
Niels Petersen, søn af Valdemar Petersen, Langbjerg
Række IV nr. 6
Helge Rosenberg Larsen, Berritsgårds Huse
       
Række IV nr. 7
Bent Petersen, f. 1932, søn af statshusmand Olaf Petersen og Eleonora Sofie Kamilla Nielsen, Langbjerg
Række IV nr. 8
Helge Jensen, f. 1930, søn af statshusmand Carl Peter Christian Jensen og Laura Rasmine Rasmussen,  Langbjerg
       

 

 
Fjelde Skole 1927
Frem Saks.
1918/19
Gymnastik-hold  1920
Hjelm Skole 1945
Hjelm Skole 1948
Hjelm Skole 1951
Hjelm Skole 1954
Kalø Skole 1903-04
Kalø Skole 1941
Kalø Skole 1952
Kalø Skole 1955
Kalø Skole 1958
Kalø Skole 1959
Nr. Radsted Skole 1925
Nr. Radsted Skole 1932
Majbølle Skole 1936
Majbølle Skole 1941
Majbølle Skole 1954
OrebySkole
1948-49
Rørbæk Skole 1932
Rørbæk Skole 1935
Rørbæk Skole 1938
Rørbæk Skole 1947
Rørbæk Skole 1949
Rørbæk Skole 1950
Rørbæk Skole 1954
Rørbæk Skole 1959
Borger-skolen 1938
Borger-skolen 1950
Borger-skolen 1953
Borger-skolen 1955
Saksk.priv,
Realsk.1947
Saksk.priv,
Realsk.1951
Sakskøbing Realsk.1953
Sakskøbing Realsk.1955
Sakskøbing Realsk.1958
Sakskøbing Realsk.1958
Soesmarke Skole 1912
Soesmarke Skole 1938
Soesmarke Skole 1941
Soesmarke Skole 1946
Soesmarke Skole 1950
Soesmarke Skole 1954
Soesmarke Skole 1957
Taars Skole 1955
Taars Skole 1958
Vigsnæs Skole 1941
Vigsnæs Skole 1947
Medlemsliste

 

 

Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv 
Juniorsgade 35, 4990 Sakskøbing
Telefon 54 70 56 04
post@saxarkiv.dk
Åbningstid: Torsdage kl. 15-18
- eller efter aftale
Lise Autzen, arkivformand
Ulla Petersen, arkivleder
Niels Nordby Christensen
webmaster@saxarkiv.dk
Copyright © 2008-17 
All rights reserved