Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv                              - Guldborgsund kommune

 
Forsiden
Arkivalier
Støvmiderne
Efterlysning
Arkivnyt
 
 
Intern
Medlemsliste
 

Hjelm Skole 1945

Billedet er i digital udgave givet til Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv af Række III nr. 3 Solveig Pedersen Kepp

Send en mail til
webmaster@saxarkiv.dk
hvis du har oplysninger om personerne på billedet.

Husk at skrive i emnefeltet:
Hjelm Skole 1945

 

Række I: nr. 1 Anna Bønnerup
nr. 2 lærer Bønnerup
nr. 3 Ove Pedersen
nr. 4
Karlo Jensen
nr. 5 Knud Jensen
nr. 6 Hilbert Brendstrup Hansen
nr. 7 Knud Peter Jørgensen
nr. 8
Knud Helge Rosenberg Larsen
nr. 9
Arne Kristensen
nr. 10
Freddy Jørgensen
Række II: nr. 1 Peter Petersen
nr. 2 Tove Irene Pedersen
nr. 3
Rita Agnethe Goldbæk
nr. 4
Lis Jensen Brendstrup
nr. 5 Lilly Buxbom Johansen
nr. 6 Inga Petersen
nr. 7 Edel Inger Rosenberg Larsen
nr. 8
Åse Markersen
nr. 9
Aase Nielsen
nr. 10
Lis Hansen?
nr. 11
Frede Valter Jørgensen
Række III: nr. 1 Ingrid Pedersen
nr. 2 Bente Ruth Jensen
nr. 3 Solveig Pedersen Kepp
nr. 4
Inger Alice Kåre Rasmuissen
nr. 5 Ea Bønnerup
nr. 6 Margit Kristiansen
nr. 7 Connie Hansen
nr. 8
Tove Nielsen
nr. 9
Birgit Viola Kristensen
nr. 10
Inge Dorthea Bjerregård Bruhn
nr. 11
Række IV: nr. 1 Jørgen Henrik Rasmussen
nr. 2 Georg Kjeld Rosenberg Larsen
nr. 3
Preben Kristiansen
nr. 4
Poul Jacob Jensen
nr. 5 Peter Petersen
nr. 6 Leif Pedersen
nr. 7 Hans Leif Ammitzbøl Steffensen

Opdateret 15. januar 2017

Kilde: Række III nr. 3 Solveig Pedersen Kepp, Række II nr. 9 Aase Aagaard f.Nielsen


Hjelm Skole, opført 1911, nedlagt 1965. Postkort fra 1920'erne?

Opdateret 15. januar 2017
    Række I      
Række I nr. 1
Anna Bønnerup
Række I nr. 2
Jacob Ingemann Jensen Bønnerup, enelærer 1942-56
 
Række I nr. 3
Ove Pedersen f. 1933, bror til Række IV nr. 6 Leif Pedersen og Række III nr. 1 Ingrid Pedersen. Søn af arbejdsmand Millius Kristian Pedersen og Ellen Jørgine Madsen, Hjelm
 
Række I nr. 4
Karlo Jensen f. 1933, søn af arbejdsmand Hans Peter Bolvig Jensen og Signe Marie Jensigne Pedersen, Hjelm
Række I nr. 5
Knud Jensen (Filler)
Række I nr. 6
Hilbert Brendstrup Hansen f. 1931, søn af parcellist Aksel Hansen og Hustru Petra Elfrida Brendstrup, Hjelm
   
Række I nr. 7
Knud Peter Jørgensen f. 1933, søn af tækkemand Axel Marius Jørgensen og Anne Kristine Mortensen, Hjelm
 
Række I nr. 8
Knud Helge Rosenberg Larsen f. 1933, bror til Række II nr. 7 Edel Inger Rosenberg Larsen og til Række IV nr. 2 Georg Kjeld Rosenberg Larsen. Søn af fodermester Jens Frederik Rosenberg Larsen og Eva Gryl Hansen, Hjelm
 
Række I nr. 9
Arne Kristensen
Række I nr. 10
Freddy Jørgensen
 
 
    Række II      
Række II nr. 1
Peter Petersen
 
Række II nr. 2
Tove Irene Petersen f. 1935, datter af Parcellist Peder Kristian Harald Pedersen og Dorthea Marie Jensen, Hjelm
Række II nr. 3
Rita Agnethe Goldbæk f. 1933, datter af arbejdsmand Karl Marius Goldbæk og Bertha Paepke, Hjelm
Række II nr. 4
Lis Jensen Brendstrup f. 1934, datter af smedemester Rasmus Poul Brendstrup og Alma Andrea Frederikke Jensen, Hjelm
 
Række II nr. 5
Lilli Buxbom Johansen f. 1933, datter af husassistent Ruth Johansen, Hjelm
Række II nr. 6
Inga Petersen
 
Række II nr. 7
Edel Inger Rosenberg Larsen f. 1935, søster til Række
I nr. 8 Knud Helge Rosenberg Larsen og til Række IV nr. 2 Georg Kjeld Rosenberg Larsen. Datter af fodermester Jens Frederik Rosenberg Larsen og Eva Gryl Hansen, Hjelm
 
Række II nr. 8
Åse Markersen f. 1937, datter af parcellist Kristen Markersen og Inger Katrine Iversen, Hjelm
 
Række II nr. 9
Aase Nielsen, søster til Række III nr. 8 Tove Nielsen,  datter af Ejnar Nielsen

 
Række II nr. 10
Lis Hansen?
Række II nr. 11
Frede Valter Jørgensen f. 1935, søn af arbejdsmand Anders Eigil Valdemar Jørgensen og Jenny Kristine Jørgensen, Hjelm
 
 
    Række III      
Række III nr. 1
Ingrid Pedersen f. 1935, søster til Række
IV nr. 6 Leif Pedersen og Række I nr. 3 Ove Pedersen. Datter af arbejdsmand Millius Kristian Pedersen og Ellen Jørgine Madsen, Hjelm
 
Række III nr. 2
Bente Ruth Jensen f. 1935, datter af gårdejer Christian Johannes Jensen og Inger Johanne Hansen, Hjelm
Række III nr. 3
Solveig Pedersen Kepp f. 1936, datter af gårdejer Peder Henrik Pedersen Kepp og Agnes Charlotte Sofie Frederiksen, Hjelm
 
Række III nr. 4
Inger Alice Kåre Rasmuissen f. 1936, datter af husassistent
Ester Tove Rasmussen, Hjelm
Række III nr. 5
Ea Bønnerup
Række III nr. 6
Margit Kristiansen
 
Række III nr. 7
Connie Annelise Oxholm Hansen f. 1937, datter af Brugsuddeler Poul Henning Hansen og Elinor Oxholm Jensen, Hjelm
Række III nr. 8
Tove Nielsen søster til Række II nr. 9 Aase Nielsen, datter af Ejnar Nielsen
 
Række III nr. 9
Birgit Viola Kristensen f. 1937, datter af gårdejer Laurids Otto Kristensen og Margrethe Dorthea Larsen, Hjelm
 
Række III nr. 10
Inge Dorthea Bjerregård Bruhn f. 1936, datter af gårdejer Vilhelm Georg Hansen Bruhn og Gudrun Hansine Bjerregård, Hjelm
 
Række III nr. 11
 
 
    Række IV      
Række IV nr. 1
Jørgen Henrik Rasmussen f. 1936, søn af parcellist Hermand Harms Rasmussen og Olga Henriette Christensen, Hjelm
 
Række IV nr. 2
Georg Kjeld Rosenberg Larsen f. 1937, bror til Række
I nr. 8 Knud Helge Rosenberg Larsen og til Række II nr. 7 Edel Inger Rosenberg Larsen. Søn af fodermester Jens Frederik Rosenberg Larsen og Eva Gryl Hansen, Hjelm
Række IV nr. 3
Preben Kristiansen
Række IV nr. 4
Poul Jacob Jensen f. 1938, søn af gårdejer Christian Johannes Jensen og Inger Johanne Hansen, Hjelm
Række IV nr. 5
Peter Petersen
Række IV nr. 6
Leif Pedersen f. 1936, bror til Række
III nr. 1 Ingrid Pedersen og Række I nr. 3 Ove Pedersen. Søn af arbejdsmand Millius Kristian Pedersen og Ellen Jørgine Madsen, Hjelm
         
Række IV nr. 7
Hans Leif Ammitzbøl Steffensen f. 1936, søn af karetmager Steffen Laurits Steffenssen og Carla Emilie Bothilde Hansen, Hjelm
         

 

 
Fjelde Skole 1927
Frem Saks.
1918/19
Gymnastik-hold  1920
Hjelm Skole 1945
Hjelm Skole 1948
Hjelm Skole 1951
Hjelm Skole 1954
Kalø Skole 1903-04
Kalø Skole 1941
Kalø Skole 1952
Kalø Skole 1955
Kalø Skole 1958
Kalø Skole 1959
Nr. Radsted Skole 1925
Nr. Radsted Skole 1932
Nr. Radsted 1925
Nr. Radsted 1932
Majbølle Skole 1936
Majbølle Skole 1941
Majbølle Skole 1954
OrebySkole
1948-49
Rørbæk Skole 1932
Rørbæk Skole 1935
Rørbæk Skole 1938
Rørbæk Skole 1947
Rørbæk Skole 1949
Rørbæk Skole 1950
Rørbæk Skole 1954
Rørbæk Skole 1959
Borger-skolen 1938
Borger-skolen 1950
Borger-skolen 1953
Borger-skolen 1955
Saksk.priv,
Realsk.1947
Saksk.priv,
Realsk.1951
Sakskøbing Realsk.1953
Sakskøbing Realsk.1955
Sakskøbing Realsk.1958
Sakskøbing Realsk.1958
Soesmarke Skole 1912
Soesmarke Skole 1938
Soesmarke Skole 1941
Soesmarke Skole 1946
Soesmarke Skole 1950
Soesmarke Skole 1954
Soesmarke Skole 1957
Taars Skole 1955
Taars Skole 1958
Vigsnæs Skole 1941
Vigsnæs Skole 1947
Medlemsliste

 

 

Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv 
Juniorsgade 35, 4990 Sakskøbing
Telefon 54 70 56 04
post@saxarkiv.dk
Åbningstid: Torsdage kl. 15-18
- eller efter aftale
Lise Autzen, arkivformand
Ulla Petersen, arkivleder
Niels Nordby Christensen
webmaster@saxarkiv.dk
Copyright © 2008-17 
All rights reserved