Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv                              - Guldborgsund kommune

 
Forsiden
Arkivalier
Støvmiderne
Efterlysning
Arkivnyt
 
 
Intern
Medlemsliste
 

Rørbæk Skole 5. kl. 1957

Billedet er i digital form givet til Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv af Række I nr. 2 Leif Christensen december 2014

Send en mail til
webmaster@saxarkiv.dk
hvis du har oplysninger om personerne på billedet.

Husk at skrive i emnefeltet:
Rørbæk Skole 5. kl.
1957

 


 
Række I: nr. 1 Thor Lange, lærer
nr. 2
Leif Christensen
nr. 3
Niels Topp
nr. 4
Knud Rasmussen
nr. 5 Bjarne Reichendorf
nr. 6 Søren Hillerup
nr. 7 Jan Hansen
nr. 8
Torben Olsen
nr. 9
Per Jørgensen
nr. 10
Knud Henning Nielsen
nr. 11
Bernt Nielsen
Række II: nr. 1 Ivan Hansen
nr. 2 Bo Jørgensen
nr. 3
Peter Hansen
nr. 4
Bent Hansen
nr. 5 Tonny Borre Larsen
nr. 6 Jens Pipper
nr. 7 Egon Rasmussen
nr. 8
Ole Hansen
nr. 9
Jens Faaborg-Andersen
nr. 10
Niels Hansen
nr. 11
Birgit Carlsen
nr. 12
Annelise Andersen
Række III: nr. 1 Bodil Wriedt
nr. 2 Mette Nielsen
nr. 3 Kirsten Andreassen
nr. 4
Ulla Kylling
nr. 5 Hanne Dunch
nr. 6 Lis Christiansen
nr. 7 Grethe Eriksen
nr. 8
Hanne Rasmussen
nr. 9
Tove Hansen
nr. 10
Margit Thorsen
nr. 11
Vibeke Witt
nr. 12
Jette Christensen

Opdateret 15. januar 2017

Kilder: Række I nr. 2 Leif Christensen, Række III nr. 8 Hanne Rasmussen g. Merrild, Række I nr. 7 Jan Hansen, nu Wede, Række I nr. 10 Knud Henning Nielsen, Række III nr. 11 Vibeke Larsen, f. Witt, som retter dateringen fra 2. klasse 1954 til 5. klasse 1957, samt Inge Merete Skotte, som gik i klassen, men var syg den dag


Rørbæk Skole, postkort fra 1920'erne

 


Rørbæk Skole efter udvidelsen i 1956

Opdateret 15. januar 2017
    Række I      
Række I nr. 1
Thor Lange, lærer
Række I nr. 2
Leif Christensen
 
Række I nr. 3
Niels Topp, Reersø
Række I nr. 4
Knud Rasmussen
 
Række I nr. 5
Bjarne Reichendorf
Række I nr. 6
Søren Hillerup
 
Række I nr. 7
Jan Hansen, Møllevej
 
Række I nr. 8
Torben Olsen, boede ved Ødegaard
Række I nr. 9
Per Jørgensen, tvillingebror til Række II nr. 2
Bo Jørgensen
 
Række I nr. 10
Knud Henning Nielsen
Række I nr. 11
Bernt Nielsen
 
    Række II      
Række II nr. 1
Ivan Hansen

 

Række II nr. 2
Bo Jørgensen, tvillingebror til Række
I nr. 9
Per Jørgensen,
 
Række II nr. 3
Peter Hansen, tvillingebror til Række
II nr. 10 Niels Hansen
Række II nr. 4
 
Række II nr. 5
Tonny Borre Larsen
Række II nr. 6
Jens Pipper
Række II nr. 7
Egon Rasmussen
 
Række II nr. 8
Ole Hansen
Række II nr. 9
Jens Faaborg-Andersen, hvis far var ingeniør på Saxkjøbing Sukkerfabrik
 
Række II nr. 10
Niels Hansen, tvillingebror til Række
II nr. 3 Peter Hansen
Række II nr. 11
Birgit Carlsen
Række II nr. 12
Annelise Andersen
    Række III      
Række III nr. 1
Bodil Wriedt
 
Række III nr. 2
Mette Nielsen
Række III nr. 3
Kirsten Andreassen
Række III nr. 4
Ulla Kylling
Række III nr. 5
Hanne Dunch
Række III nr. 6
Lis Christiansen
Række III nr. 7
Grethe Eriksen
Række III nr. 8
Hanne Rasmussen, Møllevej, g. Merrild)
Række III nr. 9
Tove Hansen, gift Sørensen
Række III nr. 10
Margit Thorsen, hvis far var mejerist på Rørbæk Mejeri
Række III nr. 11
Vibeke Witt, g. Larsen
Række III nr. 12
Jette Christensen

 

 
Fjelde Skole 1927
Frem Saks.
1918/19
Gymnastik-hold  1920
Hjelm Skole 1945
Hjelm Skole 1948
Hjelm Skole 1951
Hjelm Skole 1954
Kalø Skole 1903-04
Kalø Skole 1941
Kalø Skole 1952
Kalø Skole 1955
Kalø Skole 1958
Kalø Skole 1959
Nr. Radsted Skole 1925
Nr. Radsted Skole 1932
Majbølle Skole 1936
Majbølle Skole 1941
Majbølle Skole 1954
OrebySkole
1948-49
Rørbæk Skole 1932
Rørbæk Skole 1935
Rørbæk Skole 1938
Rørbæk Skole 1947
Rørbæk Skole 1949
Rørbæk Skole 1950
Rørbæk Skole 1957
Rørbæk Skole 1959
Borger-skolen 1938
Borger-skolen 1950
Borger-skolen 1953
Borger-skolen 1955
Saksk.priv,
Realsk.1947
Saksk.priv,
Realsk.1951
Sakskøbing Realsk.1953
Sakskøbing Realsk.1955
Sakskøbing Realsk.1958
Sakskøbing Realsk.1958
Soesmarke Skole 1912
Soesmarke Skole 1938
Soesmarke Skole 1941
Soesmarke Skole 1946
Soesmarke Skole 1950
Soesmarke Skole 1954
Soesmarke Skole 1957
Taars Skole 1955
Taars Skole 1958
Vigsnæs Skole 1941
Vigsnæs Skole 1947
Medlemsliste

 

 

Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv 
Juniorsgade 35, 4990 Sakskøbing
Telefon 54 70 56 04
post@saxarkiv.dk
Åbningstid: Torsdage kl. 15-18
- eller efter aftale
Lise Autzen, arkivformand
Ulla Petersen, arkivleder
Niels Nordby Christensen
webmaster@saxarkiv.dk
Copyright © 2008-17 
All rights reserved