Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv                              - Guldborgsund kommune

 
Forsiden
Arkivalier
Støvmiderne
Efterlysning
Arkivnyt
 
 
Intern
Medlemsliste
 

Nørre Radsted Skole 1932

Billedet er givet til Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv af Sven Rasmussen januar 2015

Send en mail til
webmaster@saxarkiv.dk
hvis du har oplysninger om personerne på billedet.

Husk at skrive i emnefeltet:
Nørre Radsted Skole 1932

 

Række I: nr. 1
nr. 2
nr. 3
nr. 4

nr. 5 Poul Johannes Rasmussen
nr. 6
nr. 7
nr. 8
nr. 9

nr. 10
nr. 11
nr. 12
Række II: nr. 1
nr. 2
nr. 3

nr. 4
Anna Marie Rasmussen
nr. 5
nr. 6
nr. 7
nr. 8
nr. 9
nr. 10
nr. 11
Række III: nr. 1
nr. 2
nr. 3
nr. 4

nr. 5
nr. 6
nr. 7
nr. 8
nr. 9
nr. 10
Række IV: nr. 1
nr. 2
nr. 3

nr. 4

nr. 5
nr. 6

Opdateret 15. januar 2017

Kilder: Sven Rasmussen


Udsnit af postkort fra 1920'erne?: Nørre Radsted Skole

Opdateret 15. januar 2017
    Række I      
Række I nr. 1
 
Række I nr. 2
 
Række I nr. 3
 
Række I nr. 4
 
Række I nr. 5
Poul Johannes Rasmussen f. 1918, Bækvej 17, bror til Række II nr. 4 Anna Marie  Rasmussen, søn af gårdejer Kristian Frederik Rasmussen og Karen Bertha Pedersen. Poul overtog slægtsgården i 1953. Både gårdejer og musiker, trompet og violin, spillede til sølvbryllup, familiefester, baller, medlem af Hjemmeværns-orkestret, Lollands orkesterforenings blæseorkester og Lolland-Falsters Symfoniorkester
Række I nr. 6
 
     
Række I nr. 7
 
Række I nr. 8
 
Række I nr. 9
 
     
    Række II      
Række II nr. 1
 
Række II nr. 2
 
Række II nr. 3
 
Række II nr. 4
Anna Marie Rasmussen f. 1920, Bækvej 17, søster til Række
I nr. 5 Poul Johannes Rasmussen, datter af gårdejer Kristian Frederik Rasmussen og Karen Bertha Pedersen.
 
Række II nr. 5
 
Række II nr. 6
 
 
Række II nr. 7

 
Række II nr. 8
 
Række II nr. 9
 
Række II nr. 10
 
Række II nr. 11
 
 
    Række III      
Række III nr. 1
 
Række III nr. 2
 
Række III nr. 3
 
Række III nr. 4
 
Række III nr. 5
 
Række III nr. 6
 
   
Række III nr. 7
 
Række III nr. 8
 
Række III nr. 9
 
Række III nr. 10
 
   
    Række IV      
Række IV nr. 1
 
Række IV nr. 2
 
Række IV nr. 3
 
Række IV nr. 4
 
Række IV nr. 5
 
Række IV nr. 6
 

 

 
Fjelde Skole 1927
Frem Saks.
1918/19
Gymnastik-hold  1920
Hjelm Skole 1945
Hjelm Skole 1948
Hjelm Skole 1951
Hjelm Skole 1954
Kalø Skole 1903-04
Kalø Skole 1941
Kalø Skole 1952
Kalø Skole 1955
Kalø Skole 1958
Kalø Skole 1959
Nr. Radsted Skole 1925
Nr. Radsted Skole 1932
Majbølle Skole 1936
Majbølle Skole 1941
Majbølle Skole 1954
OrebySkole
1948-49
Rørbæk Skole 1932
Rørbæk Skole 1935
Rørbæk Skole 1938
Rørbæk Skole 1947
Rørbæk Skole 1949
Rørbæk Skole 1950
Rørbæk Skole 1954
Rørbæk Skole 1959
Borger-skolen 1938
Borger-skolen 1950
Borger-skolen 1953
Borger-skolen 1955
Saksk.priv,
Realsk.1947
Saksk.priv,
Realsk.1951
Sakskøbing Realsk.1953
Sakskøbing Realsk.1955
Sakskøbing Realsk.1958
Sakskøbing Realsk.1958
Soesmarke Skole 1912
Soesmarke Skole 1938
Soesmarke Skole 1941
Soesmarke Skole 1946
Soesmarke Skole 1950
Soesmarke Skole 1954
Soesmarke Skole 1957
Taars Skole 1955
Taars Skole 1958
Vigsnæs Skole 1941
Vigsnæs Skole 1947
Medlemsliste

 

 

Sakskøbing Lokalhistoriske Arkiv 
Juniorsgade 35, 4990 Sakskøbing
Telefon 54 70 56 04
post@saxarkiv.dk
Åbningstid: Torsdage kl. 15-18
- eller efter aftale
Lise Autzen, arkivformand
Ulla Petersen, arkivleder
Niels Nordby Christensen
webmaster@saxarkiv.dk
Copyright © 2008-17 
All rights reserved